Naruszone bezpieczeństwo i gruntowne zmiany u sterów władzy: podsumowanie 2016 roku na Blogu CIM

619 0
BARBARA MARCINKOWSKA, REDAKTOR NACZELNA  BLOGA CIM

Nowy rok na blogu CIM zaczynamy od podsumowania tego, co było dla nas ważne w roku 2016. A działo się dużo. Sytuacja na arenie międzynarodowej stale dostarczała nam tematów do pisania, zarówno tych z zakresu bezpieczeństwa międzynarodowego, jak i dotyczących sytuacji politycznej wybranych państw.

Kryzys migracyjny

Jednym z głównych tematów w 2016 roku pozostał kryzys migracyjny w Europie. Nasi autorzy poruszali tę kwestię wielokrotnie.

Joanna Tołczyk zastanawiała się w styczniu „Jak kryzys migracyjny wpłynie na scenę polityczną w Niemczech?”, w kontekście wyborów regionalnych, które miały miejsce w kilku niemieckich landach w 2016 roku, oraz zaplanowanych na 2017 rok wyborach do Bundestagu.

Katarzyna Wróbel podkreślała natomiast wagę, jaką dziennikarze, blogerzy i publicyści powinni przykładać do języka, którego używają pisząc o uchodźcach. Autorka jest zdania, że to na piszących spoczywa duża odpowiedzialność za to, jak uchodźcy i imigranci są postrzegani przez społeczeństwo (Refugees: How to write about them? – Citizen Journalist Project).

W marcu Marta Makowska komentowała porozumienie UE-Turcja odnośnie kryzysu migracyjnego (Układ nie całkiem idealny: porozumienie UE – Turcja w sprawie kryzysu uchodźczego), a Anna Biernacka-Rygiel zastanawiała się, jak to porozumienie wpłynie na sytuację w Grecji (Kryzys migracyjny: jakie rozwiązania dla Grecji?).

W artykule „Oblężona Forteca Europa: refleksje po październikowym szczycie Rady EuropejskiejMarta Makowska podkreślała, że europejscy decydenci zmienili nieco priorytety w 2016 r. i większy nacisk kładą obecnie na działania zewnętrzne, oparte o uszczelnienie granic oraz współpracę z państwami pozaeuropejskimi, niż na implementację polityki relokacyjnej wewnątrz UE.

Bezpieczeństwo w Europie

Rok 2016 zapamiętamy na pewno jako ten, w którym znacząco zmniejszyło się poczucie bezpieczeństwa w Europie. Zamachy paryskie z listopada 2015 r. były tylko początkiem czarnej serii ataków terrorystycznych, która miała miejsce w kilku europejskich państwach. Dlatego też bezpieczeństwo w Europe było jednym z kluczowych tematów poruszanych na blogu CIM w 2016 roku. A pisaliśmy o nim wieloaspektowo.

Katarzyna Wróbel komentowała ataki na kobiety, których dokonano w Kolonii podczas zabawy sylwestrowej oraz kroki, jakie niemieckie władze podjęły, by poprawić bezpieczeństwo obywateli (Koloński karnawał kontrolowany). Barbara Marcinkowska pisała w marcu o zamachu terrorystycznym w Brukseli, przedstawiając bardzo osobisty komentarz do tych wydarzeń (Bruksela: życie powróciło już do normalności), a Katarzyna Mierzejewska opisywała skutki zamachów paryskich, koncentrując się na „permanentnym” stanie wyjątkowym we Francji (Francja: Permanentny stan wyjątkowy).

Bezpieczeństwo europejskie to także działalność NATO. W tym roku nie zabrakło więc na naszym blogu artykułów poruszających tę tematykę. O bazach NATO w Polsce pisał Jakub Żylicz (Czy jest szansa na bazy NATO w Polsce?), o warszawskim szczycie – Kamil Maj (Szczyt NATO w Warszawie – krok w dobrym kierunku?), a o zwiększającym się zaangażowaniu Rumunii w ramach Sojuszu – Kinga Jaromin (Rumunia i NATO – większe zaangażowanie, rosnące zobowiązania).

Ważne wybory w Europie i na świecie

Komentowanie wyborów parlamentarnych i prezydenckich w różnych krajach jest stałym przedmiotem naszego zainteresowania. W 2016 roku zaobserwować można było pewną tendencję do wzrostu popularności ruchów populistycznych, anty-establishmentowych i antyeuropejskich.

Szczególna uwagę poświęciliśmy zwłaszcza nadchodzącym wyborom parlamentarnym w Niemczech, starając się przewidzieć możliwy rozwój wydarzeń na podstawie wyników poszczególnych wyborów regionalnych. O sytuacji w Niemczech pisali:

Na naszym blogu nie zabrakło również komentarza do referendum „Brexitowego” w Wielkiej Brytanii:

do wyborów prezydenckich w Austrii (Joanna Tołczyk, Austria bez prezydenta), i oczywiście do kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych:

W 2016 roku pisaliśmy także o wyborach parlamentarnych w Hiszpanii (Niccolo Querci, “Spanish sudoku”: the long and troubled road towards new elections oraz Urszula Skwarek, Polityczne limbo w Hiszpanii).

Kinga Jaromin dostarczyła nam komentarza do wyborów prezydenckich w Mołdawii  (Mołdawia wybiera prezydenta), Dominika Klimowicz do wyborów parlamentarnych w Iranie (Triumf „listy nadziei” – szansa na zmianę po wyborach w Iranie?), a Patryk Zając przedstawił kontrowersje wokół wyborów prezydenckich w Republice Konga (Trudny czas wyborów w Republice Konga).

Na naszym blogu nie zabrakło też komentarza do wyborów w Gruzji:

Inne zagadnienia

W 2016 roku na blogu CIM pojawiały się również inne zagadnienia, takie jak sytuacja na Ukrainie (Marek Russjan, Ukraina – trudna droga reform oraz Mateusz KubiakUkraina: Gra na czas), w Naddniestrzu (M. Kubiak, Naddniestrze: „integracja” z Rosją zagrywką w kampanii wyborczej), czy w Armenii (M. Kubiak, Armeński kryzys migracyjny oraz Armenia: Ostatnia prosta przed kwietniowymi wyborami parlamentarnymi). Kinga Jaromin komentowała mołdawskie manifestacje (Co naprawdę dzieje się w Mołdawii?), a Karol Wasilewski zmianę na stanowisku premiera w Turcji (Erdoğan kontra Davutoğlu – czas na turecką walkę stulecia?).  Barbara Marcinkowska podsumowała w maju kilka tegorocznych francuskich skandali związanych z niską frekwencją podczas głosowań w Zgromadzeniu Narodowym (Francuski problem z parlamentarną frekwencją).

Rok 2016 to także druga edycja projektu Finanse muzułmańskie, w którego ramach ukazało się kilka artykułów:

***

Serdecznie zachęcamy do lektury zarówno artykułów już opublikowanych, jak i tych, które dopiero ukażą się w 2017 roku, a naszym czytelnikom i czytelniczkom życzymy Szczęśliwego Nowego Roku, obfitującego w ciekawe i pozytywne wydarzenia na arenie międzynarodowej, które my postaramy się dla Was opisać.


Przeczytaj też:
B. Marcinkowska, Rok pod znakiem kryzysu(ów) w Unii (2015)
B. Marcinkowska, Przybliżamy świat? (2014)
B. Marcinkowska, Pokłosie Arabskiej Wiosny, niezdecydowana Ukraina, europejskie problemy z imigrantami i zmiany w polskiej dyplomacji – czyli czym nas zaskoczył 2013 rok (2013)
B. Marcinkowska, 2012 – rok konfliktów, wyborów i zmian (2012)
A. Sęk, CII Past and Future: The Sky is the Limit! (2011)
The following two tabs change content below.

Barbara Marcinkowska

Expert on France & European Union w Centre for International Initiatives
Redaktor naczelna bloga CIM. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW i College of Europe w Brugii (Belgia); stypendystka programu Erasmus na Institut d’Etudes Politiques (SciencesPo) w Paryżu; stażystka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w Ambasadzie RP w Paryżu i w Parlamencie Europejskim. Wieloletni współpracownik Międzynarodowego Przeglądu Politycznego i Instytutu Sobieskiego w Warszawie. Obecnie pracuje w Brukseli.

Brak komentarzy on "Naruszone bezpieczeństwo i gruntowne zmiany u sterów władzy: podsumowanie 2016 roku na Blogu CIM"

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>