Afryka Ameryka Asian Programme Azja Bezpieczeństwo Bliski Wschód CIM poleca Dyplomacja Europa Europa Zachodnia Gospodarka Polska Program Amerykański Społeczeństwo UE

Pokłosie Arabskiej Wiosny, niezdecydowana Ukraina, europejskie problemy z imigrantami i zmiany w polskiej dyplomacji – czyli czym nas zaskoczył 2013 rok

BARBARA MARCINKOWSKA, Redaktor naczelna

Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań. My, podsumowując kolejny rok naszej działalności, chcielibyśmy przypomnieć czym żyły Polska, Europa i świat – a tym samym nasz blog – przez ostatnie dwanaście miesięcy. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w tym podsumowaniu poprzez dyskusję, pytania, komentarze. To również Wy, Drodzy Czytelnicy, decydujecie o tym co było najważniejszym wydarzeniem 2013 roku i o czym chcielibyście u nas przeczytać w 2014.

To nie koniec zmian na Bliskim Wschodzie?

Nietrudno zauważyć, że zarówno nasz blog, jak i światowe media, były przez ostatnie miesiące zdominowane przez wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Na bieżąco komentowaliśmy zamieszki, manifestacje i zmiany rządów.

Najświeższym tematem, przypomnianym z powodu niedawnego porozumienia w Genewie, jest niewątpliwie Iran i prowadzony przez to państwo program nuklearny. Ostatnie wydarzenia nie umknęły naszej uwadze i zostały skomentowane przez Dominikę Klimowicz (“Nowa-stara” twarz Islamskiej Republiki Iranu) i Katarzynę Czupę (Nowy (nuklearny) Bliski Wschód). Jednak państwo to pojawiło się na łamach naszego bloga także wcześniej, za sprawą zmiany na stanowisku prezydenta Islamskiej Republiki i komentarza Justyny Cytryńskiej do tego wydarzenia.

Zmiany władzy w regionie bliskowschodnim w tym roku to również zwycięstwo Netanjahu w Izraelu, o którym pisała Beata Belica i wybory parlamentarne w Jordanii – skomentowane przez Artura Malantowicza – Eksperta CIM ds. Bliskiego Wschodu.

2013 rok na Bliskim Wschodzie to także kontynuacja wydarzeń Arabskiej Wiosny z 2011 roku, widoczna szczególnie w Egipcie, Syrii i Turcji. Do skomentowania manifestacji w Egipcie udało nam się namówić naszych zagranicznych współpracowników i dzięki nim powstała seria Egyptian Testimonies, poprzedzona artykułem Artura Malantowicza zatytułowanym Egipt – kolejna odsłona rewolucji. Protesty w Turcji skomentowały dla nas natomiast Marta Makowska ((Nie)demokratyczny pakiet Erdogana) i Beata Belica (Oko cyklonu w oku świata – czyli tureckie lato po arabskiej wiośnie).

Konflikt w Syrii i kwestia użycia w nim broni chemicznej omawiane były u nas kilkakrotnie:

Podobnie jak delegalizacja zbrojnego ramienia Hezbollahu:

Dynamiczny obraz Bliskiego Wschodu w 2013 roku dopełniały teksty Artura Malantowicza, który na bieżąco opisywał wybrane wydarzenia i procesy weń zachodzące:

Azja – czyli far far East

Zwykło się mówić, że Azja nie leży w strefie interesów Polski i w związku z tym informacje o tym co dzieje się w Chinach, Japonii, Korei czy Indiach w polskiej prasie przebijają się niezwykle rzadko. My staramy się monitorować zagraniczne media i komentować najistotniejsze – naszym zdaniem – wydarzenia z tego regionu, jak i długotrwałe problemy, na których istnienie chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę. W 2013 pisaliśmy m.in. o: wyborach do Izby Radców w Japonii (M. Małek), tybetańskich samospaleniach (P. Wojciechowska), szczycie APEC w Indonezji (I. Modzelewska), ale także o konfliktach w Sri Lance (K. Gruner), Birmie (P. Wojciechowska), czy o trudnej sytuacji na Półwyspie Koreańskim (M. Małek), w Kaszmirze (P. Wojciechowska), Indiach (C. Szczepaniuk) i Chinach (S. Okrasa, I. Modzelewska).

Europa – czyli co się wydarzyło „u nas”

Kryzys gospodarczy powoli odchodzi w zapomnienie (przynajmniej biorąc pod uwagę tematykę poruszaną przez media), ustępując pola wszelakim konfliktom i sporom międzynarodowym. I tak w 2013 mogliśmy obserwować m.in:

spór brytyjsko-hiszpański o Gibraltar:

– jak i francusko-belgijski o opodatkowanie napojów alkoholowych:

Rok 2013 to także nowa odsłona problemów wewnętrznych. Hiszpania po raz kolejny stanęła przed wyzwaniem zmierzenia się z katalońskim separatyzmem (Visca el Barça! Visca Catalunya!) i społecznym niezadowoleniem spowodowanym wciąż niewygasłym kryzysem ekonomicznym (Życie jak w Madrycie? Społeczne oblicza hiszpańskiego kryzysu); przez Francję przetoczyły się masowe protesty w związku z legalizacją homoseksualnych związków partnerskich (Francja: związki partnerskie, problemy małżeńskie), a przez Niemcy debata publiczna na temat etyczności użycia dronów (Niemiecka awantura o drony). Na naszym blogu pisaliśmy również o wyborach w Niemczech (Wybory w Niemczech 2013. Wielki triumf Angeli Merkel, Wybory do Bundestagu 2013: Dylemat rządzenia, dylemat istnienia) i Czechach (Awatar, książę, technokrata… Kto walczy o Praski Zamek?) oraz o abdykacji belgijskiego króla (The abdication of King Albert II of Belgium: a worsening factor in an already turbulent political life?).

Nie pominęliśmy również tematów związanych tradycyjną dyplomacją (np. K. Libront, Turcja – trudny, ważny partner Niemiec, J. Cytryńska, Problem z ubojem rytualnym – problem z diasporą żydowską), dyplomacją publiczną (A. Radziwoń: Wyzwania polskiej dyplomacji kulturalnej i Marka POLSKA czyli „Polska zasila”), czy programowaniem polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (B. Marcinkowska, Biała Księga 2013 – czyli redefinicja strategii bezpieczeństwa Francji; K. Mazurek, Wszechmiar bezpieczeństwa – kilka uwag o Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego RP; K. Libront, Biała Księga Bezpieczeństwa RP – Si vis pacem para pacem; B. Marcinkowska, Polityka zagraniczna Françoisa Hollande – jakie priorytety na 2014 rok?).

Europa to nie tylko kraje leżące na tym kontynencie, ale także – a może i przede wszystkim – Unia Europejska. Doceniając wagę tematyki unijnej, staraliśmy się pisać o niej jak najczęściej, dostarczając Wam, Drodzy Czytelnicy, jak najciekawszych i wieloaspektowych analiz i informacji. Pisaliśmy zarówno o kwestiach ekonomicznych (R. Bill : Czy i kiedy Polska powinna wejść do strefy euro?, Ile państwa w gospodarce?, A. Sęk: The Summit in Brussels: explaining why this budget is bad for Europe and why it is actually all happening), dotyczących bezpieczeństwa (K. Mazurek: Czy to się mogło udać? Czyli krajobraz WPBiO po grudniowym szczycie Rady Europejskiej, Europejski sektor i rynek zbrojeniowy – razem czy osobno? i T. Pellerin-Carlin: Europe’s military isolated collective suicides), jak i społeczno-kulturowych (Z. Karpińska, EVS – European Vacation and Sex?, A. Radziwoń, „Show Must Go On” czyli co daje młodym Europejczykom program Młodzież w Działaniu, A. Sek,  Bunt pięknych młodych bezrobotnych) oraz czysto politycznych (M. Makowska, Demokratyzacja, legitymizacja i dezorientacja – wybory do Parlamentu Europejskiego).

2013 to także podsumowania i komentarze do funkcjonowania unijnej dyplomacji i polityk sąsiedztwa, komentowanych przez Anitę Sęk (Ekspert CIM ds. Działań Zewnętrznych UE):

oraz innych naszych współpracowników:

Tematy, które szczególnie zwróciły naszą uwagę w 2013 roku to migracje i związane z nimi problemy:

oraz bezpieczeństwo energetyczne i kwestie związane ze zmianami klimatu:

Jak zwykle, gros artykułów poświeciliśmy tematyce bezpieczeństwa:

Ł. Smalec:

K. Mazurek:

2013 to również debiut nowej serii artykułów poświęconych ocenie unijnych misji petersberskich. Projekt “CII Petersberg Series” zaingurowany przez Kamila Mazurka zakłada zebranie analiz wszystkich zakończonych i trwających misji UE – zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Za duży sukces uznajemy zaangażowanie, jakie udało nam się pozyskać od zagranicznych współpracowników, absolwentów prestiżowych międzynarodowych szkół, pracowników brukselskich thnk-tanków i instytucji unijnych, jak i osób na co dzień związanych z CIM. Dotychczas opublikowaliśmy dziewięć artykułów opisujących dziesięć unijnych misji. Kolejne analizy są w opracowaniu.

Rok 2013 to również artykuły naukowe, które publikowaliśmy w ramach dwóch serii wydawniczych: Biuletynu Analiz i CIM Advanced Studies. Widząc duże zainteresowanie tymi projektami, zarówno ze strony autorów, jak i czytelników, postanowiliśmy kontynuować obie serie w latach następnych.

Pozostaje nam jedynie życzyć sobie by Nowy Rok był równie aktywny i obfitujący w ciekawe wydarzenia, a Wam Drodzy Czytelnicy, by nie opuszczała Was ciekawość świata! (:

sparkling-new-year-2014-hd-wallpaper