Europa Społeczeństwo UE

Wolontariat europejski w pigułce

ANNA BIERNACKA-RYGIEL

W ramach cyklu rozmów poświęconych możliwościom rozwoju zawodowego młodych ludzi, rozwijanych przez programy Unii Europejskiej, przeprowadziłam wywiad z Vasiliską Bas – wolontariuszką z Ukrainy, która przyjechała do Polski w ramach programu EVS. Vasiliska woli gdy mówi się do niej Basia. Dzięki pobytowi w naszym kraju nauczyła się biegle mówić po polsku.

Z jaką organizacją przyjechałaś na wolontariat do Polski?

Przyjechałam w ramach udziału w Wolontariacie Europejskim.[1]

Jak się dowiedziałaś o możliwości udziału w wolontariacie?

Od mojej mamy, która jest w dobrym kontakcie z moją organizacją wysyłającą.[2]

W jakich krajach można odbyć ten wolontariat?

Z tego co wiem, to na EVS można wyjechać do wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, państw nie będących członkami UE, ale objętych programem, takich jak: Macedonia, Liechtenstein, Norwegia, Islandia, Szwajcaria i Turcja, krajów partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Mołdawia, Ukraina), państw południowego regionu Morza Śródziemnego (m.in. Algieria, Egipt, Izrael, Jordania, Liban, Libia, Maroko, Palestyna, Syria, czy Tunezja), państw Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Kosowo, Czarnogóra, Serbia) oraz do Federacji Rosyjskiej.[3]

Dlaczego spośród tylu krajów wybrałaś właśnie Polskę?

Bo jest to kraj bliski mojej kulturze, językowi, a także mentalności.

Gdzie odbywasz swój wolontariat?

Jestem na wolontariacie w Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana[4]. Konkretnie pracuję w biurze, w centrali Fundacji.

Ponadto jeżdżę po całej Polsce w ramach różnych projektów, takich jak m.in. Europejski Uniwersytet Latający[5] i inne, gdzie przygotowuję prezentacje w języku polskim i angielskim.

Co należy do Twoich codziennych obowiązków?

Praca w biurze fundacji, wykonywanie typowych prac biurowych, przygotowywanie prezentacji, pomoc przy projektach fundacji, o których wspominałam, wsparcie pracowników fundacji w ich codziennej pracy, kontakt z wolontariuszami, przygotowywanie spotkań dla młodzieży na temat EVS.

Jak długo trwa Twój wolontariat?

12 miesięcy.[6]

Bohaterka wywiadu podczas pełnienia swoich obowiązków.

Czy przed wyjazdem odbywałaś specjalne szkolenia? Jeśli tak, na czym one polegały?

Miałam trening w swojej organizacji wysyłającej. Powiedziano mi tam wszystko o moim wolontariacie, o moich przyszłych zadaniach, ubezpieczeniu. Ponadto otrzymałam przewodnik wolontariusza z informacjami o życiu w Polsce, walucie, transporcie, mieszkaniu. Przed wyjazdem byłam także w bezpośrednim kontakcie z Fundacją Schumana oraz moimi przyszłymi mentorami.

Czy Twoja organizacja zapewnia Ci mieszkanie?

Tak. Mieszkamy razem z kilkoma wolontariuszami, którzy uczestniczą z nami w programie. Jest to młodzież z całego świata, w różnym wieku. Najczęściej jesteśmy zakwaterowani po 2 osoby w pokoju. Mieszkania są duże, przestronne, położone na nowych osiedlach, dobrze skomunikowanych z całą Warszawą.

Czy otrzymujesz wynagrodzenie/ kieszonkowe/ dofinansowanie w ramach wolontariatu? 

Otrzymuje pieniądze na kieszonkowe oraz pieniądze na wyżywienie, ponieważ mieszkania są opłacane przez organizację.

W ramach Wolontariatu Europejskiego całkowicie pokrywane są koszty:

  • ubezpieczenia
  • podróży międzynarodowej
  • wyżywienia i zakwaterowania
  • kieszonkowego

Ponadto wolontariuszowi/ce przysługuje:

  • cykl szkoleń (tj. szkolenie wprowadzające, wkrótce po przyjeździe do kraju goszczącego, spotkanie ewaluacyjne w połowie trwania projektu oraz kursy i szkolenia przed i w czasie trwania projektu, np. kurs językowy, czy kursy praktyczne)
  • pomoc merytoryczna i wsparcie ze strony przydzielonego opiekuna (tzw. mentora)
  • certyfikat z Komisji Europejskiej zaświadczający o udziale w Programie Wspólnotowym „Młodzież w działaniu” – Wolontariat Europejski EVS

Czy masz możliwość bycia zatrudnioną w instytucji, która Cię przyjmuje po zakończeniu swojego wolontariatu?

To zależy od danej organizacji, w której odbywa się staż, od jej możliwości, zaangażowania wolontariusza, sytuacji na rynku. Tak naprawdę decyduje bardzo wiele czynników.

Komu poleciłabyś udział w tym wolontariacie?

Młodzieży, która nie boi się zmian w życiu, jest otwarta na nowe znajomości, chce poznać ciekawych ludzi, poszukuje w sobie nowych możliwości rozwoju.

Dziękuję za rozmowę.


[1] Wolontariat Europejski (European Voluntary Service – EVS) to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją poza formalną. W ramach projektu EVS wykonuje się dobrowolną, bezpłatną, świadomą pracą na rzecz innych podczas zagranicznego projektu.
Więcej o EVS na: http://evs.org.pl/;
[2] Organizacją Wysyłającą, Goszczącą oraz Koordynującą może zostać każda organizacja, której działalność  nie jest nastawiona na zysk. Organizacja taka musi uzyskać status akredytowanej organizacji EVS.
[3] Istotne jest jednak to, żeby jeden z dwóch krajów (goszczących lub wysyłających) należał do Unii Europejskiej.
[4] Polska Fundacja imienia Roberta Schumana powstała w 1991 roku. Została założona przez osobistości związane ze zmianami ustrojowymi lat 1989-90, między innymi przez Tadeusza Mazowieckiego i Piotra Nowina-Konopką. Imię Roberta Schumana zostało wybrane przez Fundatorów jako nawiązanie do polityki francusko-niemieckiej lat pięćdziesiątych, modelu pojednania zwróconego w przyszłość i nastawionego na budowanie wspólnej Europy.
[5] Europejski Uniwersytet Latający to ogólnopolska akcja edukacyjna, skierowana do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z miejscowości do 50 tys. mieszkańców. Będzie ona realizowana od marca do grudnia 2015 roku przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Centrum Edukacji Obywatelskiej.
[6]Projekty trwają od 2 do 12 miesięcy (najczęściej od 6 do 12). Należy również odbyć trening przed wyjazdem i ewaluacją.


Anna Biernacka-Rygiel – Absolwentka politologii (specjalizacja zarządzanie europejskie) Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła podyplomowe prawo Unii Europejskiej oraz prawo międzynarodowe na Wydziale Prawa i Administracji UW. Doświadczenie zawodowe zdobyła w administracji państwowej oraz unijnej. Obecnie w trakcie pisania rozprawy doktorskiej na temat kształtowania się polityki turystycznej Unii Europejskiej. Członek Team Europe.


Przeczytaj też:

A. Biernacka-Rygiel, Nie tylko w Brukseli? Rozmowa o stażach w przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce

Z. Karpińska, EVS – European Vacation and Sex?

A. Biernacka-Rygiel,Jakie możliwości daje absolwentom Unia?

A. Radziwoń, „Show Must Go On” czyli co daje młodym Europejczykom program Młodzież w Działaniu