BARBARA MARCINKOWSKA, Redaktor naczelna
Koniec roku to tradycyjny czas podsumowań. My, podsumowując kolejny rok naszej działalności, chcielibyśmy przypomnieć czym żyły Polska, Europa i świat – a tym samym nasz blog – przez ostatnie dwanaście miesięcy. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w tym podsumowaniu poprzez dyskusję, pytania, komentarze. To również Wy, Drodzy Czytelnicy, decydujecie o tym co było najważniejszym wydarzeniem 2013 roku i o czym chcielibyście u nas przeczytać w 2014.
To nie koniec zmian na Bliskim Wschodzie?
Nietrudno zauważyć, że zarówno nasz blog, jak i światowe media, były przez ostatnie miesiące zdominowane przez wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Na bieżąco komentowaliśmy zamieszki, manifestacje i zmiany rządów.
Najświeższym tematem, przypomnianym z powodu niedawnego porozumienia w Genewie, jest niewątpliwie Iran i prowadzony przez to państwo program nuklearny. Ostatnie wydarzenia nie umknęły naszej uwadze i zostały skomentowane przez Dominikę Klimowicz (“Nowa-stara” twarz Islamskiej Republiki Iranu) i Katarzynę Czupę (Nowy (nuklearny) Bliski Wschód). Jednak państwo to pojawiło się na łamach naszego bloga także wcześniej, za sprawą zmiany na stanowisku prezydenta Islamskiej Republiki i komentarza Justyny Cytryńskiej do tego wydarzenia.
Zmiany władzy w regionie bliskowschodnim w tym roku to również zwycięstwo Netanjahu w Izraelu, o którym pisała Beata Belica i wybory parlamentarne w Jordanii – skomentowane przez Artura Malantowicza – Eksperta CIM ds. Bliskiego Wschodu.
2013 rok na Bliskim Wschodzie to także kontynuacja wydarzeń Arabskiej Wiosny z 2011 roku, widoczna szczególnie w Egipcie, Syrii i Turcji. Do skomentowania manifestacji w Egipcie udało nam się namówić naszych zagranicznych współpracowników i dzięki nim powstała seria Egyptian Testimonies, poprzedzona artykułem Artura Malantowicza zatytułowanym Egipt – kolejna odsłona rewolucji. Protesty w Turcji skomentowały dla nas natomiast Marta Makowska ((Nie)demokratyczny pakiet Erdogana) i Beata Belica (Oko cyklonu w oku świata – czyli tureckie lato po arabskiej wiośnie).
Konflikt w Syrii i kwestia użycia w nim broni chemicznej omawiane były u nas kilkakrotnie:
- A. Malantowicz, Security in danger? Syrian war and its repercussions for Jordan
- A. Sęk, Syria: pytania do świata, pytania do siebie…
- J. Cytryńska, Broń chemiczna a kwestia syryjska
- Ł. Smalec, Obama idzie na wojnę…
- I. Modzelewska, Chińskie interesy w Syrii, czyli chińskie stanowisko wobec reżimu Asada
Podobnie jak delegalizacja zbrojnego ramienia Hezbollahu:
- Q. Genard, S. Sarraf, Is the military wing of Hezbollah terrorist? From “Justius Lupsius” and “Capitals” to the East of the Mediterranean Sea, a diversity of points of view
- N. Mazraani, Building a Wall of Separation: A Critical Insight into the EU Decision to Blacklist Hezbollah’s Military Wing
Dynamiczny obraz Bliskiego Wschodu w 2013 roku dopełniały teksty Artura Malantowicza, który na bieżąco opisywał wybrane wydarzenia i procesy weń zachodzące:
Azja – czyli far far East
Zwykło się mówić, że Azja nie leży w strefie interesów Polski i w związku z tym informacje o tym co dzieje się w Chinach, Japonii, Korei czy Indiach w polskiej prasie przebijają się niezwykle rzadko. My staramy się monitorować zagraniczne media i komentować najistotniejsze – naszym zdaniem – wydarzenia z tego regionu, jak i długotrwałe problemy, na których istnienie chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę. W 2013 pisaliśmy m.in. o: wyborach do Izby Radców w Japonii (M. Małek), tybetańskich samospaleniach (P. Wojciechowska), szczycie APEC w Indonezji (I. Modzelewska), ale także o konfliktach w Sri Lance (K. Gruner), Birmie (P. Wojciechowska), czy o trudnej sytuacji na Półwyspie Koreańskim (M. Małek), w Kaszmirze (P. Wojciechowska), Indiach (C. Szczepaniuk) i Chinach (S. Okrasa, I. Modzelewska).
Europa – czyli co się wydarzyło „u nas”
Kryzys gospodarczy powoli odchodzi w zapomnienie (przynajmniej biorąc pod uwagę tematykę poruszaną przez media), ustępując pola wszelakim konfliktom i sporom międzynarodowym. I tak w 2013 mogliśmy obserwować m.in:
– spór brytyjsko-hiszpański o Gibraltar:
- M. Kaniewska, Wiele hałasu o Skałę czyli gdzie dwóch się bije tam wszyscy tracą
- P. Sopoćko, Gibraltar – jakie ma miejsce w Zjednoczonym Królestwie?
– jak i francusko-belgijski o opodatkowanie napojów alkoholowych:
- B. Marcinkowska, Francusko – belgijska “wojna o piwo”
Rok 2013 to także nowa odsłona problemów wewnętrznych. Hiszpania po raz kolejny stanęła przed wyzwaniem zmierzenia się z katalońskim separatyzmem (Visca el Barça! Visca Catalunya!) i społecznym niezadowoleniem spowodowanym wciąż niewygasłym kryzysem ekonomicznym (Życie jak w Madrycie? Społeczne oblicza hiszpańskiego kryzysu); przez Francję przetoczyły się masowe protesty w związku z legalizacją homoseksualnych związków partnerskich (Francja: związki partnerskie, problemy małżeńskie), a przez Niemcy debata publiczna na temat etyczności użycia dronów (Niemiecka awantura o drony). Na naszym blogu pisaliśmy również o wyborach w Niemczech (Wybory w Niemczech 2013. Wielki triumf Angeli Merkel, Wybory do Bundestagu 2013: Dylemat rządzenia, dylemat istnienia) i Czechach (Awatar, książę, technokrata… Kto walczy o Praski Zamek?) oraz o abdykacji belgijskiego króla (The abdication of King Albert II of Belgium: a worsening factor in an already turbulent political life?).
Nie pominęliśmy również tematów związanych tradycyjną dyplomacją (np. K. Libront, Turcja – trudny, ważny partner Niemiec, J. Cytryńska, Problem z ubojem rytualnym – problem z diasporą żydowską), dyplomacją publiczną (A. Radziwoń: Wyzwania polskiej dyplomacji kulturalnej i Marka POLSKA czyli „Polska zasila”), czy programowaniem polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (B. Marcinkowska, Biała Księga 2013 – czyli redefinicja strategii bezpieczeństwa Francji; K. Mazurek, Wszechmiar bezpieczeństwa – kilka uwag o Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego RP; K. Libront, Biała Księga Bezpieczeństwa RP – Si vis pacem para pacem; B. Marcinkowska, Polityka zagraniczna Françoisa Hollande – jakie priorytety na 2014 rok?).
Europa to nie tylko kraje leżące na tym kontynencie, ale także – a może i przede wszystkim – Unia Europejska. Doceniając wagę tematyki unijnej, staraliśmy się pisać o niej jak najczęściej, dostarczając Wam, Drodzy Czytelnicy, jak najciekawszych i wieloaspektowych analiz i informacji. Pisaliśmy zarówno o kwestiach ekonomicznych (R. Bill : Czy i kiedy Polska powinna wejść do strefy euro?, Ile państwa w gospodarce?, A. Sęk: The Summit in Brussels: explaining why this budget is bad for Europe and why it is actually all happening), dotyczących bezpieczeństwa (K. Mazurek: Czy to się mogło udać? Czyli krajobraz WPBiO po grudniowym szczycie Rady Europejskiej, Europejski sektor i rynek zbrojeniowy – razem czy osobno? i T. Pellerin-Carlin: Europe’s military isolated collective suicides), jak i społeczno-kulturowych (Z. Karpińska, EVS – European Vacation and Sex?, A. Radziwoń, „Show Must Go On” czyli co daje młodym Europejczykom program Młodzież w Działaniu, A. Sek, Bunt pięknych młodych bezrobotnych) oraz czysto politycznych (M. Makowska, Demokratyzacja, legitymizacja i dezorientacja – wybory do Parlamentu Europejskiego).
2013 to także podsumowania i komentarze do funkcjonowania unijnej dyplomacji i polityk sąsiedztwa, komentowanych przez Anitę Sęk (Ekspert CIM ds. Działań Zewnętrznych UE):
- Report “Review of the organisation and the functioning of the EEAS”, briefing with MEP Elmar Brok
- Does the Belgrade-Pristina deal bring an end to the ‘Balkan cauldron’ metaphor?
- Seminarium “Europejska Polityka Sąsiedztwa i Traktat z Lizbony – co się zmieniło?”
- Bitter-sweet impressions from the “Eastern Partnership Civil Society Forum”, 4-5 October 2013, Chisinau (Moldova)
oraz innych naszych współpracowników:
Tematy, które szczególnie zwróciły naszą uwagę w 2013 roku to migracje i związane z nimi problemy:
- M. Makowska, Migracja w Unii Europejskiej – kilka przykładów w dobie kryzysu
- M. Makowska, Domknięta Europa
- P. Sopoćko, Demokracja w strachu
- B. Marcinkowska, Na czym polega afera Leonardy? Czyli Francja, Romowie i rozłam w PS
oraz bezpieczeństwo energetyczne i kwestie związane ze zmianami klimatu:
- R. Smentek, “Zielony” sojusz Berlina oraz DESERTEC – dziejowa szansa czy pustynna fatamorgana?
- E. Szkop, “Błękitne” działania Rosji, czyli o Gazociągu Południowym
- N. Wojtowicz, Niebieskie paliwo kaspijskie motorem zmian na europejskim rynku energetycznym
- I. Modzelewska, Szczyt klimatyczny: co się udało ugrać “przed Paryżem” i jaka w tym rola Chin?
- C. Szczepaniuk, Zbrodnie przeciwko naturze – nowy termin w prawie międzynarodowym? Europejska Inicjatywa Obywatelska
Jak zwykle, gros artykułów poświeciliśmy tematyce bezpieczeństwa:
- J. Brzeszczak, Konflikt w Mali – czy Francuzi przecięli węzeł gordyjski?
- J. Cytryńska, Cyberbezpieczeństwo – szansa na chińsko-amerykańską współpracę
Ł. Smalec:
- Stracone zwycięstwo? Interwencja w Iraku dziesięć lat później
- Quo vadis Ameryko? II akt tego samego spektaklu rozpoczęty
K. Mazurek:
- Koniec alternatywy dla „Patriotów”? Czyli MEADS problemów ciąg dalszy
- Nordycka awangarda w dziedzinie obrony – czy NORDEFCO może mieć znaczenie?
- ITAR do lamusa? Czyli najnowsza reforma systemu kontroli eksportu w Stanach Zjednoczonych wchodzi w życie
- Joint Strike Fighter czy Joint Strike Failure?
2013 to również debiut nowej serii artykułów poświęconych ocenie unijnych misji petersberskich. Projekt “CII Petersberg Series” zaingurowany przez Kamila Mazurka zakłada zebranie analiz wszystkich zakończonych i trwających misji UE – zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Za duży sukces uznajemy zaangażowanie, jakie udało nam się pozyskać od zagranicznych współpracowników, absolwentów prestiżowych międzynarodowych szkół, pracowników brukselskich thnk-tanków i instytucji unijnych, jak i osób na co dzień związanych z CIM. Dotychczas opublikowaliśmy dziewięć artykułów opisujących dziesięć unijnych misji. Kolejne analizy są w opracowaniu.
Rok 2013 to również artykuły naukowe, które publikowaliśmy w ramach dwóch serii wydawniczych: Biuletynu Analiz i CIM Advanced Studies. Widząc duże zainteresowanie tymi projektami, zarówno ze strony autorów, jak i czytelników, postanowiliśmy kontynuować obie serie w latach następnych.
Pozostaje nam jedynie życzyć sobie by Nowy Rok był równie aktywny i obfitujący w ciekawe wydarzenia, a Wam Drodzy Czytelnicy, by nie opuszczała Was ciekawość świata! (: