Bezpieczeństwo Bezpieczeństwo międzynarodowe Dyplomacja Europa

Relacja z Young Professionals Summit 2015 (Bruksela)

MARTA MAKOWSKA

W dniach 20-22 marca 2015 r. miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu Young Professionals Summit (YPS) organizowanym w Brukseli przez German Marshall Fund of the United States. Ta cykliczna inicjatywa istnieje już od kilku lat, gromadząc kilkudziesięciu młodych liderów z całego świata, którzy przez trzy dni dyskutują o wyzwaniach dla współczesnego świata z czołowymi ekspertami think-tanków, przedstawicielami biznesu i administracji publicznej. YPS odbywa się równolegle do flagowej inicjatywy GMF o nazwie Brussels Forum, której gościem w  tym roku był m.in. prezydent Bronisław Komorowski.

Podczas trzech dni gorących debat najwięcej uwagi przykuły panele o relacjach USA- UE oraz trudnych stosunkach zachodu z Rosją czy Iranem. Eksperci podkreślali znaczenie kryzysu, trwającego na terytorium Ukrainy,  dla porządku i bezpieczeństwa – nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie, ale też w całej Europie. Ukraina jest sprawą przede wszystkim europejską, dlatego też UE nie może pozwolić sobie na bezczynność, a Stany Zjednoczone nie będą angażowały się w ten problem jako pierwszoplanowy aktor.

Pomimo sceptycyzmu wobec rosyjskich intencji na arenie międzynarodowej, wiele mówiono o europejskiej solidarności, której namacalnym dowodem są sankcje ekonomiczne nałożone na Moskwę. Sankcjom jako narzędziu polityki zagranicznej poświęcono uwagę w osobnym panelu z udziałem przedstawicieli dyplomacji niemieckiej, amerykańskiej i bułgarskiej. Przekonanie o długofalowym działaniu restrykcji względem Moskwy zostało skonfrontowane z poglądami dyrektora New Eurasia Fundation, który stał na stanowisku, że rosyjscy decydenci oraz najbardziej wpływowi biznesmeni nie odczuwają i nie odczują skutków sankcji. Co więcej, Zachód daje im dodatkowe narzędzia do manipulowania opinią publiczną w kraju, obarczając UE i Stany Zjednoczone winą za wszystkie niepowodzenia gospodarcze.

Ciekawym spostrzeżeniem okazało się porównanie Samozwańczego Państwa Islamskiego (ISIS) i Rosji jako dwóch ofiar globalizacji. Zdaniem jednego z ekspertów wspólny mianownik między tymi dwoma aktorami to nic innego, jak mocno ograniczone – względem innych państw – korzyści z procesu globalizacji, które sprawiły, że obecnie uciekają się one do agresji w przekonaniu, że i tak nie mają nic do stracenia.

Słowem, które było obecne niemal podczas wszystkich rozmów, była współzależność (z ang. interdependence). W dzisiejszym zglobalizowanym świecie każdy regionalny konflikt daje o sobie znać w innym zakątku świata. Część problemów jest niestety „przehandlowywana” przez czołowych graczy międzynarodowych, którzy w oparciu o realizowane strategie i nadawane sprawom priorytety dokonują licznych ustępstw względem tych, którzy mają dobre karty przetargowe. Działania te, zwane od  dawien dawna polityką, kształtują międzynarodowy porządek na pewien okres, po czym muszą być ponownie zrewidowane i negocjowane.

Spotkania takie jak YPS, które odbywają się w gronie przedstawicieli wielu krajów świata, pozwalają nabrać szerszej perspektywy w stosunku do problemów, które zaprzątają nam głowy na co dzień. To, co z  punktu widzenia Polski wydaje się obecnie kluczowym problemem międzynarodowym, dla Korei Południowej może odgrywać marginalną rolę w relacjach zewnętrznych.

Photo source: Flickr, GMF

Program wydarzenia dostępny jest na stronie GMF. Nabór na następną edycję Young Professionals Summit będzie najprawdopodobniej otwarty na przełomie 2015/16 roku.


Marta Makowska – doktorantka na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Magister politologii Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Przez ponad trzy lata działaczka Koła Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ. Stypendystka programu Erasmus w Instytucie Nauk Politycznych w Paryżu (Sciences Po Paris). Absolwentka studiów podyplomowych „Akademia Menedżerów III Sektora” z zakresu zarządzania NGO w Collegium Civitas w Warszawie. Obszary zainteresowań: Bliski Wschód i Afryka Północna, Unia Europejska, Turcja, Francja, wybrane aspekty filozofii XX wieku. kontakt: marta.makowska(at)centruminicjatyw.org