DAMIAN DOMAŃSKI, AON
Centrum Inicjatyw Międzynarodowych patronowało seminarium „Bezpieczeństwo – Warto rozmawiać” zorganizowanemu 28 maja 2014 r. przez Koło Naukowe CIRUS działające przy Akademii Obrony Narodowej. Tematem przewodnim seminarium były nowe wyznaczniki strategii bezpieczeństwa państw, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. dr Darius Juszczak z Columbia University (DELTA Consluting – Kuwait) oraz dr Janusz Kazimierz Tanas z Swinburne University of Technology (Australia). Nie zabrakło również przedstawicieli ambasad Stanów Zjednoczonych i Australii w Polsce, a także gości z wielu innych ośrodków naukowych w tym m.in. z Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, czy Wojskowej Akademii Technicznej.
Seminarium podzielone zostało na dwie sesje plenarne. Ceremonii otwarcia przewodniczył Dziekan Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego płk prof. zw. dr hab. inż. Maciej Marszałek. Dziekan powitawszy gości, kadrę i studentów, wygłosił przemówienie, w którym wskazał przede wszystkim na fakt, że tego rodzaju spotkania są bardzo ważnym elementem dydaktyczno – naukowym. Głos zabrał także Prodziekan ds. naukowych WBN prof. zw. dr hab. inż. Waldemar Kitler, który jednoznacznie wskazał na siłę integracji, kształcenia i wychowywania studentów oraz młodych naukowców poprzez właśnie pobudzanie zainteresowania sprawami szeroko rozumianego bezpieczeństwa.
Pierwszą sesję plenarną: „Strategia a polityka bezpieczeństwa państw”, rozpoczęło wystąpienie nt.: „Strategia, postęp i równowaga z perspektywy USA i Australii” dr Dariusa Juszczaka i dr Janusza Tanasa. To, co najbardziej przykuło uwagę słuchaczy to innowacyjność w prowadzeniu wystąpienia. Był to swego rodzaju wykład na miarę uniwersytetu amerykańskiego, gdzie zawiązała się niezwykle żywa dyskusja z publicznością. Obydwaj prelegenci rozpoczęli od zadania pytania: czy strategia jest rzeczą skomplikowaną? Wskazane zostały jedne z podstawowych pytań w procesie tworzenia strategii: „why? what? when? how?”. Nastawienie menedżerów zajmujących się strategią powinno opierać się na pewnym założeniu, iż sztuką jest móc dać innym dowodzić, a nie samemu tylko sprawować nad tym pieczę – podkreślał dr Janusz Tanas.
Zapytawszy publikę o to, jak wyglądać mógłby świat za 100 lat, padały bardzo różne komentarze. Zdarzało się, że na tak proste z pozoru pytanie, niektórzy nie byli w stanie odpowiedzieć. Prelegenci skupili się na jednym z najbardziej chyba istotnych wyznaczników siły państwa, a mianowicie innowacji. Innowacja jest na tyle trudna we wdrożeniu, że nie w sposób jednoznacznie wskazać na coć, co jest nowe, stworzone od podstaw i użyteczne w całym swym zakresie. Innowacje w sferze myślenia są współcześnie najbardziej pożądane. Znacznie bardziej, aniżeli innowacje technologiczne. Obydwaj prelegenci podkreślili, że w przypadku tworzenia strategii politycy nie odgrywają żadnej roli, a przynajmniej nie powinni jej odgrywać. Politycy są od mówienia, a nie myślenia – podkreślał dr Janusz Tanas, który wskazał na fakt potrzeby wykorzystywania menedżerów bezpieczeństwa do myślenia innowacyjnego i strategicznego w procesie budowania silnego państwa.
Następnie głos zabrał dr hab. Andrzej Ciupiński (prof. AON), który zaprezentował tematykę „Stany Zjednoczone wobec Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony”. Profesor wskazał na fakt, że coraz częściej pojawiają się głosy mówiące, iż USA nie są już stałym elementem bezpieczeństwa globalnego. Przedstawiona została istota polityki bezpieczeństwa USA wobec kontynentu europejskiego. Obecnie UE określa siebie jako „globalnego gracza”, co za oceanem wywołało pewną frustrację i powściągliwość USA w stosunku do Europy. Zdaniem Profesora było to podyktowane spadkiem zainteresowania państw UE modernizacją i rozwojem militarnym krajów członkowskich. Poruszona została także kwestia Grup Bojowych UE.
Kolejnym prelegentem był dr hab. Jarosław Gryz (prof. AON). Przedstawiona została kwestia „Strategii i zarządzania strategicznego w Polsce. Pojmowanie działań i ich koncepcje”. Profesor Gryz wskazał na problem mówienia o ciągłym tworzeniu systemu bezpieczeństwa narodowego (SBN) w Polsce, który desygnowany jest m.in. poprzez strategię a szerzej strategiczne zarządzanie. Dopóki elementy SBN nie są ze sobą spójne, to koncepcje strategiczne nie będą miały nad wyraz dużego znaczenia. Profesor Gryz zaprezentował także budowę i doskonalenie strategii w procesie zarządzanie strategicznego, gdzie m.in. ustrój polityczny, koncepcje polityczne, prawo a także środki bezpieczeństwa i jego uwarunkowania nadają strategii i dyrektywom kierunki działania. Swoje wystąpienie zakończył jednym z wielu pytań: jaką rolę powinna odgrywać strategia bezpieczeństwa w kontekście rozwiązań organizacyjnych w państwie?
W drugiej sesji plenarnej, Pani mgr Marzena Żakowska (AON) uwypukliła znaczenie współczesnych zagrożeń państwa i ich implikacje dla możliwości tworzenia strategii bezpieczeństwa państwa. Wieloaspektowość i dynamizm zagrożeń nie pozwala na jednoznaczną i skuteczną reakcję państw w zarządzaniu strategicznym. Jednym z decydujących zagrożeń jest migracja ludności. Pani mgr Anna Wachulak (WAT) w wystąpieniu pt. „Polityka migracyjna a bezpieczeństwo Polski” dokonała syntetycznej analizy owego zagrożenia, ze wskazaniem na niemożność pełnego zidentyfikowania skali tego zjawiska. Realizacja programów wewnątrz państwa, mających na celu zapobiegać nielegalnej migracji, jest jak najbardziej wskazana i najprawdopodobniej będzie rozwijana w przyszłości w coraz większym stopniu. Ostatnim z prelegentów w panelu był Pan Przemysław Zera, który omówił tematykę „Bezpieczeństwo Azji Wschodniej po trzęsieniu ziemi w Japonii”. Omówione zostały zmiany w postrzeganiu zagrożeń naturalnych przez społeczeństwo i władze Japonii. Zmieniona została także polityka prowadzenia Morskich Sił Samoobrony Japonii. Kataklizm jaki spotkał Japonię spowodował znaczące zmiany w sposobie finansowania wydatków na bezpieczeństwo w państwie.
Na zakończenie seminarium wystąpiła dr Marlena Karnowska – Werner (Prodziekan ds. Studenckich WBN AON, opiekun KN CIRUS). Niezwykle gromkie brawa i wyrazy uznania popłynęły w stronę gości z USA i Australii, którzy zechcieli podzielić się ze środowiskiem AONu (i nie tylko) wiedzą i doświadczeniem zdobytym w praktyce naukowo – zawodowej. Seminarium towarzyszyła niezwykle przyjemna atmosfera, zwroty w dyskusji i wymiana poglądów, które były dowodem na to, że niezwykle ważnym jest organizowanie tego rodzaju przedsięwzięć, gdyż bez tego nie rozwija się nauka – a wraz z nią człowiek.
Podziękowania kierujemy do naszych partnerów: „SKOK Stefczyka”, „Polska Zbrojna”, magazyn „Stosunki Międzynarodowe”, portal „Polityka Globalna.pl”, „MójDoktorat.pl”, „Rembridge.pl”, „Emiddle-East.com”, „e-terroryzm.pl” a także „Centrum Inicjatyw Międzynarodowych” i „Europejski Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego”.
Zdjęcia: Iga WÓJCIK / Obszerna fotorelacja znajduje się na funpag’u FB koła: www.facebook.com/kolonaukowecirus
Przeczytaj też:
K. Mazurek, Wszechmiar bezpieczeństwa – kilka uwag o Białej Księdze Bezpieczeństwa Narodowego RP
K. Libront,Biała Księga Bezpieczeństwa RP – Si vis pacem para pacem
K. Mazurek, Modernizacja techniczna się zbrojnych a 15 lat Polski w NATO
B. Marcinkowska, Biała Księga 2013 – czyli redefinicja strategii bezpieczeństwa Francji
K. Mazurek, Czy to się mogło udać? Czyli krajobraz WPBiO po grudniowym szczycie Rady Europejskiej