MATEUSZ MAŁEK, Program Azjatycki
Partia Saenuri, do lutego 2012 roku znana jako Wielka Partia Narodowa zwyciężyła w przeprowadzonych 11 kwietnia wyborach do koreańskiego Zgromadzenia Narodowego – podają media południowokoreańskie na podstawie sondaży z 1:20 czasu lokalnego. Partia zwyciężyła w nieco ponad połowie z 246 okręgów wyborczych, pozostając partią rządzącą na drugą kadencję z rzędu. Zwycięstwo udało jej się uzyskać mimo serii skandali z udziałem jej polityków, jak i coraz ostrzejszej krytyki ze strony społeczeństwa. Należy jednak zauważyć, że zwycięstwo nie przyszło jej łatwo, na co dowodem jest prestiżowa porażka w Seulu, jak i w całej prowincji Gyeongi (stołecznej) z opozycyjną Zjednoczoną Partią Demokratyczną.
Partia Saenuri jest partią konserwatywną, w prostej linii wywodzącą się z Demokratycznej Partii Republikańskiej będącą polityczną przybudówką i podporą dla generała Park Chung-hee i jego następców sprawujących w Korei dyktatorskie rządy od zamachu stanu z 1961 r. do końca lat osiemdziesiątych. Opowiada się ona za wolnym rynkiem, ścisłym sojuszem z USA, a także ostrą polityką wobec Korei Północnej, przy czym zwłaszcza ta ostatnia kwestia jest źródłem sporów z opozycją. Co ciekawe, od grudnia 2011 r. na jej czele stoi Park Geun-hye, będąca córką generała Parka. Jest ona również obecnie najpoważniejszym kandydatem partii rządzącej na stanowisko prezydenta w planowanych na koniec tego roku wyborach prezydenckich.
Zwycięstwo to jest swojego rodzaju zaskoczeniem, zważywszy na ciągle spadające w ostatnich miesiącach poparcie dla Saenuri (i wcześniej dla Wielkiej Partii Narodowej). Eksperci wskazują, że dobry rezultat jest związany właśnie z wyborem na szefa partii Park Geun – hye, która wniosła do niej nieco świeżości i „reformatorskiego ducha”, tym samym odbijając od dna.
Równocześnie jednak trzeba zauważyć, że od dłuższego czasu scena polityczna w Korei Południowej jest w miarę stabilna, co wynika w dużej mierze ze słabości opozycji i braku umiejętności wykorzystania ciągłych potknięć jakie zdarzają się ekipie rządzącej. Na jej stabilne poparcie wpływ mają również cyklicznie się powtarzające napięcia w relacjach z Koreą Północną. Partia Saenuri jest znana z bardzo twardego stanowiska wobec Pjongjangu, co podoba się zwłaszcza starszej części społeczeństwa, na ogół bardziej zainteresowanej polityką, jak i bardziej emocjonalnie podchodzącej do kwestii podziału Półwyspu. Młodzież częściej popiera opozycję lub jest po prostu zniechęcona polityką. Owe małe zainteresowanie widoczne jest po frekwencji, która choć wyższa o 8% niż 4 lata temu to i tak nieznacznie tylko przekroczyła 54%.
Zgromadzenie Narodowe jest w Korei Południowej organem ustawodawczym. Jest organem jednoizbowym, liczącym 300 miejsc, spośród których 246 jest wybieranych w wyborach bezpośrednich, a pozostałe 54 proporcjonalnie do wyników jakie uzyskały poszczególne partie. Podczas wyborów przeprowadzanych co 4 lata wyborcy oddają dwa głosy – jeden na kandydata, a drugi na partię.
Zgodnie z konstytucją Republiki Korei, ustrój polityczny bliższy jest raczej systemowi prezydenckiemu. Zgromadzenie Narodowe oprócz funkcji legislacyjnych ma umiarkowane upoważnienia w innych kwestiach. Mimo to, bez jego poparcia sprawowanie skutecznej władzy przez prezydenta może być bardzo trudne. Tym bardziej, że nie może być ono przez niego rozwiązane. Wybory do Zgromadzenia Narodowego są też istotnym sprawdzianem przed zapowiedzianymi na 19 grudnia wyborami prezydenckimi.
[…] M. Małek, Znane są wyniki wyborów do Zgromadzenia Narodowego w Korei Południowej […]
[…] M.Małek, Znane są wyniki wyborów do Zgromadzenia Narodowego w Korei Południowej […]