Pierwsza debata w ramach Agory XXI wieku za nami

787 3
RAFAŁ BILL, Program Wolnościowy

13 marca 2012 r. w kawiarni Cudowne lata odbyła się pierwsza debata w ramach długofalowej inicjatywy pt. Agora XXI wieku. Wydarzenie było współorganizowane przez Centrum Inicjatyw Międzynarodowych i Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ. Tematem dyskusji był neoliberalizm ekonomiczny i jego zbliżający się koniec.

Moderator dyskusji, członek CIM, Tomasz Pawłuszko, rozpoczął debatę od zadania pytania, czym jest ten neoliberalizm ekonomiczny, ponieważ to określenie często powtarza się, ale przypomina Yeti – „każdy o nim wie, ale nikt nie widział”.

Pierwszą osobą wśród uczestników, która zabrała głos, byłem ja, zarówno organizator wydarzenia, jak uczestnik reprezentujący idee wolnościowe (anarchistyczne). Moja wypowiedź skupiła się na ewolucji liberalizmu klasycznego w neoliberalizm. Kolejni goście, czyli Marcin Chmielowski, Marcin Kędzierski i Mateusz Kędzierski przedstawili swoje koncepcje. Już na samym początku debaty poruszonych zostało tyle wątków, że dyskusja toczyła się w kilku równoległych płaszczyznach. Najwięcej kontrowersji powstało wokół kwestii bogacenia się (nierówności) oraz samego państwa. W związku z tym, możliwe że następna Agora zostanie poświęcona właśnie jednemu z tych zagadnień, bo najsilniej rozpalały serca uczestników dyskusji i audytorium, które dopisało licznie, ledwo mieszcząc się w sali kawiarni.

Omówić, a nawet poruszyć większości wątków dyskusji, nie sposób, dlatego postanowiliśmy nagrać debatę. Wideo pojawi się na stronie CIM i zapraszamy do śledzenie strony na Facebooku, gdzie jako pierwsza pojawi się informacja o udostępnieniu video.

W czerwcu już kolejna Agora, na którą zapraszamy.

The following two tabs change content below.

Rafał Bill

Jest absolwentem kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Jagiellońskim i międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jest również uczestnikiem studiów III stopnia Wydziału Ekonomii UEK, przygotowując dysertację z zakresu metodyki transferu wiedzy. Działalność naukową uzupełnia pracą jako project manager i broker technologii. W wolnej chwili trenuje parkour i ultimate frisbee. Jego pełne portfolio można znaleźć na stronie http://rafalbill.blogspot.com/ Zainteresowania: otwarta innowacyjność, transfer technologii, klastering, makroekonomia, text mining, myśl wolnościowa.

3 komentarzy on "Pierwsza debata w ramach Agory XXI wieku za nami"

  1. Rafał Bill

    Następnym razem będę cię pytał o nazwiska żeńskie, aby był parytet – w końcu CIM słynie z tego, że został zdominowany przez kobiety. Tylko na widowni też jakoś mężczyźni przeważają… przypadek? 😛

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>