RAFAŁ BILL, Program Wolnościowy
13 marca 2012 r. w kawiarni Cudowne lata odbyła się pierwsza debata w ramach długofalowej inicjatywy pt. Agora XXI wieku. Wydarzenie było współorganizowane przez Centrum Inicjatyw Międzynarodowych i Koło Studentów Stosunków Międzynarodowych UJ. Tematem dyskusji był neoliberalizm ekonomiczny i jego zbliżający się koniec.
Moderator dyskusji, członek CIM, Tomasz Pawłuszko, rozpoczął debatę od zadania pytania, czym jest ten neoliberalizm ekonomiczny, ponieważ to określenie często powtarza się, ale przypomina Yeti – “każdy o nim wie, ale nikt nie widział”.
Pierwszą osobą wśród uczestników, która zabrała głos, byłem ja, zarówno organizator wydarzenia, jak uczestnik reprezentujący idee wolnościowe (anarchistyczne). Moja wypowiedź skupiła się na ewolucji liberalizmu klasycznego w neoliberalizm. Kolejni goście, czyli Marcin Chmielowski, Marcin Kędzierski i Mateusz Kędzierski przedstawili swoje koncepcje. Już na samym początku debaty poruszonych zostało tyle wątków, że dyskusja toczyła się w kilku równoległych płaszczyznach. Najwięcej kontrowersji powstało wokół kwestii bogacenia się (nierówności) oraz samego państwa. W związku z tym, możliwe że następna Agora zostanie poświęcona właśnie jednemu z tych zagadnień, bo najsilniej rozpalały serca uczestników dyskusji i audytorium, które dopisało licznie, ledwo mieszcząc się w sali kawiarni.
Omówić, a nawet poruszyć większości wątków dyskusji, nie sposób, dlatego postanowiliśmy nagrać debatę. Wideo pojawi się na stronie CIM i zapraszamy do śledzenie strony na Facebooku, gdzie jako pierwsza pojawi się informacja o udostępnieniu video.
W czerwcu już kolejna Agora, na którą zapraszamy.
Następnym razem prosimy o choć jedną kobietę w składzie prelegentow! 😛
Następnym razem będę cię pytał o nazwiska żeńskie, aby był parytet – w końcu CIM słynie z tego, że został zdominowany przez kobiety. Tylko na widowni też jakoś mężczyźni przeważają… przypadek? 😛
Jak faceci tacy niemrawi i strachliwi to ktoś tę władze przejąc musiał…. 😛
[…] Rafała Billa, organizowany we współpracy z KSSM UJ. W jej ramach odbyły się dwie debaty: “Neoliberalizm ekonomiczny i jego zbliżający się koniec” (marzec) oraz “Niewidzialny wróg czy aktywny uczestnik – jaki jest charakter […]