TOMASZ PAWŁUSZkO
Na początku grudnia jako przedstawiciele CIM skorzystaliśmy z zaproszenia zaprzyjaźnionego Centrum Młodych Dyplomatów aby wziąć udział w projekcie Weimar Youth Forum 2011, zorganizowanym w Paryżu przez Conference Olivaint, najstarszą francuską organizację studencką, założoną w 1875 roku. Innymi uczestnikami obrad byli przedstawiciele niemieckiego Studentenforum in Tonniesteiner Kreis oraz belgijskiej Conference Olivaint de Belgique. Coroczny, kilkudziesięcioosobowy projekt młodych liderów z Francji, Niemiec, Polski i gościnnie Belgii, w przyszłym roku zawita do Polski. Poprzednie edycje obrad toczyły się w Weimarze i właśnie w Paryżu.
Tematem przewodnim obrad – zorganizowanych pod patronatem międzynarodowej sieci Politeia Network (13 organizacji) – była idea „European Democracy. Citizens Involvement in Public Affairs”. Jako przedstawiciele Polski prowadziliśmy międzynarodowy warsztat pt. „Political Influence of Think Tanks”, debatując na temat perspektyw rozwoju organizacji pozarządowych w gospodarce opartej na wiedzy. Oczywistą inspiracją dla wyboru tego tematu warsztatu była przede wszystkim strategia działań naszej własnej organizacji, czyli Stowarzyszenia Centrum Inicjatyw Międzynarodowych, które od blisko roku buduje sieć działaczy i ekspertów młodego pokolenia, wyspecjalizowaną w różnych dziedzinach nowoczesnych studiów społecznych i międzynarodowych. Warsztaty pozwoliły nam na wzięcie udziału w debacie na europejskim poziomie, dotyczącym obszarów działalności mediów, lobbingu, think-tanków, sposobów ich finansowania oraz relacji z innymi instytucjami systemu politycznego. Ciekawą dyskusję wzbudziła idea think tanku jako organizacji edukacji obywatelskiej, napotykającej rozmaite polityczne ograniczenia.
Spośród licznych interesujących organizacji, zakładanych od niedawna w Polsce wśród absolwentów nauk społecznych i działaczy młodego pokolenia, wiele grup celuje w dziennikarstwo, internetową działalność wydawniczą oraz publicystykę. Debaty w Paryżu utwierdzają nas jednak w przekonaniu, że budowa sieci młodych ekspertów oraz uczestniczenie w międzynarodowej debacie społecznej dają dużo szersze możliwości od doraźnego komentowania spraw bieżących. W społeczeństwie funkcjonującym w przestrzeni gospodarki opartej na wiedzy, nasza inicjatywa wydaje się mieć oczywiste zakorzenienie w głównych procesach społecznych i może stanowić głos młodego pokolenia oraz pozwala kreować przestrzeń dyskusji nad kluczowymi problemami nowoczesności. Warto wspomnieć, że łączenie działalności pozarządowej i zawodowej staje się obecnie standardem w działalności publicznej młodszych pokoleń. Projekty takie jak Weimar Youth Forum stanowią miejsce wartościowych spotkań osób zaangażowanych w różne inicjatywy w całej Europie.
W przyszłym roku na jesieni, WYF odbędzie się w Warszawie. Zapraszamy do współpracy, wspierania CIM, komentowania oraz nadsyłania propozycji do przedyskutowania na pierwszym forum weimarskim młodych w Polsce. Tematyka obrad dotyczyć będzie spraw będących w centrum zainteresowania społeczeństw europejskich.
Pozwolę sobie tylko sprostować: WYF 2012 nie będzie pierwszym w Polsce – to właśnie Centrum Młodych Dyplomatów zainicjowało ten projekt (co prawda dobre kilka lat temu, ale jednak).
I przypiszę sobie również autorstwo zdjęcia użytego we wpisie 😉
tak jest Olu, ale nie napisałem nigdzie, że będzie to pierwsze WYF w Polsce, wspomniałem jedynie o 2 poprzednich edycjach z Paryża i Weimaru.
zdjęcie poprawione. 🙂
A jednak napisałeś “Zapraszamy do współpracy, wspierania CIM, komentowania oraz nadsyłania propozycji do przedyskutowania na pierwszym forum weimarskim młodych w Polsce.” ;P
O widzisz. Racja!
Cóż, po prostu nie miałem dokumentacji poprzednich edycji.
Ale na pewno pierwsze takie forum w CIM.
[…] T. Pawłuszko, Centrum Inicjatyw Międzynarodowych organizatorem Weimar Youth Forum 2012 […]