Europa Gospodarka UE

Promocja turystyki przyjazdowej do Grecji

ANNA BIERNACKA-RYGIEL

Duże znaczenie dla gospodarki greckiej ma turystyka. Już w latach 1981–1990 (również za sprawą przystąpienia Grecji do Wspólnot Europejskich) w kraju nastąpiły znaczne przeobrażenia gospodarcze i rozpoczął się jego szybki rozwój. Co więcej, w miejsce rolno-surowcowej gospodarki, uformowała się gospodarka w znacznym stopniu usługowa (głównie dziedziny związane z turystyką, np.:  transport, gastronomia, obsługa turystów, handel, finanse). Jak dotąd turystyka nie doczekała się w literaturze przedmiotu jednolitej definicji i jest postrzegana różnorodnie, w zależności od dziedziny nauki, według której się ją definiuje. Jednak to właśnie jej interdyscyplinarnosć wpływa na możliwości promocji. Eksperci – przedstawiciele różnych dziedzin naukowych – eksponują odmienne elementy turystyki w zależności od zainteresowań badawczych. Dla przedstawicieli nauk geograficznych istotne są aspekty przestrzenne, dla nauk przyrodniczych środowisko, dla nauk biologicznych – aspekty psychologiczne i zdrowotne, dla nauk pedagogicznych – aspekty wychowawcze, a dla nauk ekonomicznych, politycznych, społecznych i prawnych – aspekty socjologiczne, administracyjne i gospodarcze [1].

Definicje

Jako pierwszą, najważniejszą definicję turystyki należy podać tę sformułowaną zgodnie z zaleceniami światowej Organizacji Turystyki ONZ, a obejmuje ona: „ogół działań ludzi, którzy podróżują i przebywają dla wypoczynku, w interesach i w innych celach przez nie więcej niż jeden rok bez przerwy, w miejscach znajdujących się poza ich zwykłym otoczeniem [2]”.

W przypadku tego artykułu najistotniejsza jest turystyka przyjazdowa. Pojęcie to w mojej pracy będzie  zgodne z podziałem zaproponowanym przez światową Organizację Turystyki ONZ i rozumiane w następujący sposób: „przyjazdy turystów do danej miejscowości, regionu, kraju[3] .

Skutki kryzysu

Kryzys w Grecji bardzo mocno uderzył w sektor turystyczny. Statystyki dotyczące przyjazdu turystów do Grecji w 2012 roku wskazują, że nadal kryzys gospodarczy i wizerunek Grecji na świecie negatywnie wpływają na odwiedziny kraju. W 2012 roku do Grecji przyjechało 15 517 622 turystów, t.j. o 5,5% mniej w porównaniu z 2011 rokiem. Najwięcej turystów przybyło z Europy (13 851 064 osób, co stanowi spadek o 5,5% ), w tym z krajów Unii Europejskiej (9 791 909, spadek o 8,5% w porównaniu do roku poprzedniego). Turyści z Europy stanowili ponad 89% wszystkich odwiedzających Grecję.

Kto odpowiada za promocję Grecji?

Za promocję turystyczną kraju w dużej mierze odpowiada zarówno greckie Ministerstwo Turystyki, jak i Grecka Organizacja Turystyki. Urzędy te rozpoczęły szeroko zakrojoną kampanię na rzecz zwiększenia turystyki przyjazdowej do Grecji na sezon letni 2013. Zdecydowanie przykładem takiego działania jest prowadzenie strony internetowej http://www.visitgreece.gr/, która jest dostępna zarówno w języku greckim, jak i angielskim. Ponadto przedstawiciele greckiego Ministerstwo Turystyki promuje ten kraj na imprezach i targach turystycznych w krajach członkowskich Unii Europejskiej, m.in. w Polsce. Poza tym warto dodać, że w kampanii na rzecz promocji turystyki przyjazdowej do Grecji biorą udział wolontariusze z całego świata. Ich praca polega na redagowaniu newslettera, który ukazuje się raz w miesiącu w języku angielskim, a w którym dziennikarze-amatorzy opisują najpiękniejsze i najciekawsze dla nich samych miejsca w Grecji. Grecka Organizacja Turystyki prowadzi również kampanię promocyjną na portalach społecznościowych takich jak Facebook, czy Twitter, a także na blogu poświęconym najpiękniejszym zakątkom tego kraju. Warto dodać, że tutaj również każdy użytkownik Internetu, który jest miłośnikiem Grecji może napisać swoją krótką notatkę.

Nowe pomysły na promocję

Greckie Ministerstwo Turystyki jest pomysłodawcą takich sloganów jak  Santorini 2013: Year of Gastronomy[4]. Ciekawą inicjatywą powstałą za sprawą Greckiej Organizacji Turystyki jest natomiast True Greece, która ma na celu ukazanie potencjalnym turystom naturalnych bogactw greckiej fauny i flory, takich jak np. motyle na wyspie Rodos, czy zagrożone wyginięciem morskie żółwie na Krecie. Istotą tej inicjatywy jest również wykorzystanie miłośników Grecji ze wszystkich zakątków świata, którzy chcą się podzielić swoimi wspomnieniami z tego kraju na portalach społecznościowych, wykorzystując do komunikacji język angielski.

Wymieniając inicjatywy greckiego rządu mające na celu polepszenie sytuacji ekonomicznej w tym kraju należy wspomnieć także o Invest In Greece oraz Start Up Greece.

Invest in Greece:

With a large and diverse number of sectors that are attracting the attention of companies from around the world, Greece is poised to enter a vital growth path that will welcome and sustain business activity in Tourism, Energy, Environmental Management, Life Sciences, Food and Beverages, Mining and ICT. Supporting each of these sectors is a well-educated and talented workforce, and a modern and expanding infrastructure. In addition to the compelling competitive advantages Greece offers-its geostrategic location, its wealth of natural resources, and superb human capital—today’s investment scenario is uniquely marked by three key factors: first mover advantage, momentum, and full government support.

Startup Greece:

Startup Greece is a “no stop shop” aimed at inspiring young people to believe in their own ideas, to cultivate novelty and innovation, to start their own business. Startup Greece is the expression of “nothing is impossible for Greece”: a country which progresses and produces, a country which looks beyond its borders, constantly searches for new markets, unites people and their ideas, promotes entrepreneurship. A reinvented Greece, which rewards success, values failure as a learning experience, promotes experimenting, taking risks, innovating.

Bardzo ciekawe są też wszelkie działania na portalach społecznościowych, zarówno te z inicjatywy samego rządu greckiego, jak i organizacji pozarządowych. Niezwykle prężnie rozwija się funpage I love Greece, który ma już ponad 180 tysięcy fanów. Zdecydowanie świadczy to o potędze globalizacji i o tym jak pozytywny wpływ globalizm może mieć na kształtowanie wizerunku danego kraju i budowanie marki narodowej.

Grecja jako wspólna marka?

Obecnie niestety jest bardzo ciężko w Grecji stworzyć jedną wspólną markę narodową i promować kraj przy współudziale rządu oraz organizacji pozarządowych z uwagi na napiętą sytuację polityczną i wyjątkowo trudną sytuację ekonomiczną. Dlatego tak ważna jest tutaj pomoc Greków, którzy wyemigrowali, a którzy nadal czują się odpowiedzialni za swoją ojczyznę oraz miłośników Grecji z innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Warto pamiętać, że wszystkie wymienione inicjatywy skupiają przede wszystkim wolontariuszy, a większość z założycieli nie pobiera z ich prowadzenie znacznego wynagrodzenia. W moim przekonaniu pokazuje to wyjątkowo korzystny wpływ globalizacji na stosunki międzynarodowe, głównie w obrębie kultury i ekonomii. Poza tym, to co się dzieje obecnie pokazuje, że mimo przynależności Grecji do Unii Europejskiej i rozrastania się tej organizacji, wciąż żywa w tym kraju jest tożsamość narodowa. Działania wolontariuszy z innych krajów, mające na celu pokazanie piękna i bogactw Grecji, a także walka o zachowanie jej narodowego charakteru i całej historii starożytnej wskazują na to, że sprawdza się hasło Unii Europejskiej- Jedność w różnorodności.


[1] Butowski, Turystyka w polityce spójności gospodarczej i społecznej w Unii Europejskiej w latach 1994-1999 i 2000-2006, Warszawa 2009, s. 22.

[2]Tamże, s. 24.

[3] Runge, J. Runge, Słownik pojęć z geografii społeczno-ekonomicznej, Katowice 2008, dz. cyt., s. 338-339.

[4] It’s probably the most famous non-state island in the world for its unique landscape. The local stakeholders bet they can add to this fame with the local products which are equally unique thanks to the island’s volcanic microclimate.


Anna Biernacka-Rygiel – Absolwentka politologii (specjalizacja zarządzanie europejskie) Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła podyplomowe prawo Unii Europejskiej oraz prawo międzynarodowe na Wydziale Prawa i Administracji UW. Doświadczenie zawodowe zdobyła w administracji państwowej oraz unijnej. Obecnie w trakcie pisania rozprawy doktorskiej na temat kształtowania się polityki turystycznej Unii Europejskiej. Członek Team Europe.


Przeczytaj też:

A. Radziwoń, Marka POLSKA, czyli Polska zasila

A. Biernacka-Rygiel, Program kulturalny greckiej prezydencji

A. Radziwoń, Wyzwania polskiej dyplomacji kulturalnej

A. Biernacka-Rygiel, Prezydencja Grecji w Radzie Unii Europejskiej