Europa UE

Program kulturalny greckiej prezydencji

ANNA BIERNACKA-RYGIEL

Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej dla kraju sprawującego prezydencję jest również doskonałą okazją do zaprezentowania swojej kultury, tradycji, sztuki i historii na arenie europejskiej. Grecja przewodzi Radzie Unii Europejskiej już po raz piąty. Tym razem greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Ministerstwem Kultury i Sportu oparło program kulturalny prezydencji na prostocie, umiarze i łączności, a więc na tych samych filarach, na których z założenia ma być zbudowane przesłanie polityczne przewodnictwa greckiego. Warto również zauważyć, że Grecja podczas tegorocznej prezydencji, będzie promować przede wszystkim artystów współczesnych, młodych, mniej znanych poza granicami swojej ojczyzny.

Mimo przesłania prostoty i umiaru, grecka prezydencja nie będzie uboga w program kulturalny, zarówno we własnym kraju, jak i w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Miastem, które będzie  najbardziej eksponowane podczas tego półrocznego okresu będzie  oczywiście stolica kraju, a także region Attyka. Organizatorom zależy aby pokazać dziedzictwo okresu starożytnego, bizantyjskiego w tej części kraju, a także Ateny i Attykę nowoczesną.

Specjalnie na tę okazję, grecka poczta wydała unikalny znaczek prezydencji. Przedstawia on szczegóły fresku z czasów mykeńskich na tle morza, pochodzącego z pałacu Iklaina w Messyńskiej Pylii (fresk znajduje się w Muzeum Pylos). Warto w tym miejscu dodać, że fresk ten nigdy wcześniej nie był przedstawiany z takimi detalami, jakie można zobaczyć na znaczku.

Nie zabraknie także promocji kraju poza jego granicami. Wydarzenia promujące grecką sztukę, tradycją i kulturę w całej Unii Europejskiej zostały przygotowane we współpracy z placówkami dyplomatycznymi Grecji w państwach członkowskich UE. W wielu stolicach europejskich i innych dużych miastach będzie  można odwiedzić wystawy plastyczne i fotograficzne greckich artystów (m.in., Brazylia, Lizbona, Londyn, Nikozja, Sarajewo, Belgrad, Luksemburg, Paryż, Sofia, Strasburg) posłuchać koncertów i recitali małych zespołów muzycznych (głównie Ankara, Berlin, Bratysława, Bruksela,  Nikozja, Odessa, Oslo, Paryż, Podgorica, Praga, Sofia, Sztokholm, Strasburg,  Valetta, Wiedeń, Warszawa, Zagrzeb), poznać grecką kinematografię (festiwale filmowe: Belgrad, Haga), a także zobaczyć teatralne i taneczne spektakle (pokazy: Buenos Aires, Londyn, Paryż), czy wreszcie posłuchać wykładów, seminariów i sympozjów opowiadających o greckiej tradycji, kulturze, historii (m.in. Berno, Edynburg, Helsinki, Warszawa) oraz skosztować greckiej kuchni (Ankara, Bratysława, Dublin).

Miastem, w którym będą odbywać się główne wydarzenia związane z grecką prezydencją jest  oczywiście Bruksela, będąca główną siedzibą instytucji unijnych. Artystą, który zaprojektował dekorację Atrium oraz centralnej części recepcji budynku Rady Unii Europejskiej w Brukseli na czas greckiej prezydencji jest Andreas Aggelidakis. Motyw przewodni dekoracji inspirowany jest unikalnymi rycinami (tzw. Xysta) z miasta Pyrga, na wyspie Chios.

W Brukseli również 14 stycznia odbędzie  się koncert Armonia Atenea – orkiestry grającej utwory barokowe i greckie motywy pod dyrekcją Petrou. Ponadto od 24 stycznia do końca kwietnia 2014 w Musée des Beaux Arts  będzie  można oglądać wystawę pt. „Nautilus: Navigating Greece”, poświęconą morzu i jego znaczeniu dla Grecji. Wystawa skupia się m.in. wokół takich tematów jak ekologia oraz szlaki morskie. Wystawie równolegle będą towarzyszyć również inne wydarzenia mające na celu jej promocję m.in. koncert  fortepianowy Koumentakisa oraz pokazy greckiej kinematografii (głównie młodzi reżyserzy).

Miastami, w których promocja prezydencji będzie najbardziej widoczna będą również Nikozja na Cyprze, z racji powiązań narodowościowych, etnicznych, historycznych i kulturowych; Rzym, bo to właśnie Włochy obejmą przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej po Grecji oraz stolice sąsiadujące z Grecją- m.in. Sofia.

W Rzymie, we współpracy z rządem włoskim, zorganizowana zostanie wystawa największych starożytnych znalezisk archeologicznych. W rzymskim Quirinale będzie  można podziwiać dzieła artystów greckich i włoskich. Wystawa ma być mostem łączącym obie prezydencje (dwa ostatnie miesiące przewodnictwa greckiego i dwa pierwsze włoskiego).

W Warszawie będzie  można posłuchać koncertów i recitali małych zespołów muzycznych oraz wziąć udział w wykładach, seminariach i sympozjach naukowych.


Artykuł na podstawie: http://gr2014.eu/eu-presidency/the-greek-presidency/cultural-programme. Informacje na temat kalendarium wydarzeń w poszczególnych stolicach mają zapewnić placówki dyplomatyczne i konsularne Grecji.


Anna Biernacka-Rygiel  Absolwentka politologii (specjalizacja zarządzanie europejskie) Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła podyplomowe prawo Unii Europejskiej oraz prawo międzynarodowe na Wydziale Prawa i Administracji UW. Doświadczenie zawodowe zdobyła w administracji państwowej oraz unijnej. Obecnie w trakcie pisania rozprawy doktorskiej na temat kształtowania się polityki turystycznej Unii Europejskiej. Członek Team Europe.


Przyczytaj również:

A. Biernacka-Rygiel, Prezydencja Grecji w Radzie Unii Europejskiej

A. Radziwoń, O Grecji nieco inaczej

T. Pawłuszko, Nie taka prezydencja straszna

A. Sęk, Ryba po grecku

A. Radziwoń, Wyzwania polskiej dyplomacji kulturalnej