Afryka Ameryka Łacińska Ameryka Północna Azja Azja Południowo-Wschodnia Azja Wschodnia Bezpieczeństwo Bezpieczeństwo międzynarodowe Bliski Wschód CIM poleca Dyplomacja Europa Europa Środkowa i Wschodnia Europa Zachodnia Gospodarka Półwysep Arabski Społeczeństwo Stany Zjednoczone

2012 – rok konfliktów, wyborów i zmian

BARBARA MARCINKOWSKA

CIMLOGONIEBcopyRok 2012 obfitował w interesujące wydarzenia, zarówno z punktu widzenia każdego internacjologa, jak  i osób zainteresowanych wydarzeniami na świecie. Autorzy bloga Centrum Inicjatyw Międzynarodowych starali się podejmować te najciekawsze tematy, dostarczając Wam, drodzy czytelnicy, niezbędnej wiedzy i podstawy do refleksji. Nieraz bywało tak, że dane wydarzenie komentowaliśmy jako pierwsze medium na polskim rynku, co sprawia nam niemałą satysfakcję. Cieszymy się również, że doceniacie nasze zaangażowanie i coraz liczniej i chętniej odwiedzacie naszego bloga. Dajecie nam energię do dalszego działania. Dzisiaj zachęcam Was do zapoznania się z podsumowaniem roku 2012 na blogu CIM: Jakie wydarzenia były najistotniejsze z punktu widzenia naszych ekspertów? Które z artykułów doceniliście najbardziej? Przeczytajcie!

Zmiany na szczytach władzy

Rok 2011 zakończyliśmy (a 2012 rozpoczęliśmy) od komentarzy na temat śmierci Kim Dzong Ila. Karol Bronicki przedstawił możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Korei Północnej po śmierci dyktatora, a Mateusz Małek opisał reakcje sąsiadów z południa.

Śmierć legendarnego już koreańskiego przywódcy to tylko początek zmian na Dalekim Wschodzie. Już w kwietniu, M. Małek relacjonował wybory do Zgromadzenia Narodowego w Korei Południowej, dla której zresztą rok 2012 był rokiem wyborczym. W grudniu mieliśmy okazję obserwować tamtejsze wybory prezydenckie, z których relację na bloga napisał nasz ekspert.

Zmiany na szczytach władzy nie ominęły w tym roku również największej azjatyckiej – a może niedługo i światowej potęgi – Chin. O wynikach Kongresu, o tym co przyniesie zmiana władzy i, co najważniejsze, kto i dlaczego został pominięty – pisał Paweł Bieńkowski.

Rok 2012 to nie tylko wybory w Azji. Nasi eksperci obserwowali też bacznie zarówno arenę europejską, jak i amerykańską. O wyborach we Francji i w USA powstały całe cykle artykułów, a informacje staraliśmy się Wam dostarczać na bieżąco, śledząc najmniejsze chociaż zmiany w układach sił. I tak, zespół ekspertów Programu Amerykańskiego pisał analizy już od momentu wyłaniania się pierwszych sylwetek  kandydatów na prezydenta po stronie Republikanów, śledząc później debaty między Mittem Romneyem a Barackiem Obamą, wreszcie komentując wyniki i starając się przewidzieć zmiany w polityce USA :

Również o wyborach we Francji powstał cykl artykułów. Sytuacja we Francji była o tyle różna od tej amerykańskiej, że w krótkim odstępie czasu wybrano tam prezydenta i parlament. Staraliśmy się przedstawić Wam jak najdokładniej sylwetki kandydatów i ich szanse na wygraną. Po zwycięstwie F. Hollande postaraliśmy się ponadto o analizę zmian w polityce zagranicznej Francji pod rządami nowego prezydenta.

Mimo że największą uwagę poświęciliśmy trzem rejonom (Azja Wschodnia, Stany Zjednoczone, Europa Zachodnia), nie umknęły nam wybory odbywające się w Europie Wschodniej czy na Bliskim Wchodzie:

Konflikty

Pisząc o Bliskim Wschodzie nie sposób przeoczyć również mniej “demokratycznych” wydarzeń, jakimi niewątpliwie są konflikty – wciąż obecne w tym regionie. Nasi autorzy podejmowali zarówno tematykę związaną z konfliktem izraelsko – palestyńskim, problemem broni nuklearnej w Iranie, jak i z arabską wiosną ludów czy konfliktem w Syrii. Również zaangażowanie zachodnich mocarstw w rozwiązywanie konfliktów bliskowschodnich poddane zostało próbie analizy przez naszych ekspertów.

Konflikty zbrojne dotykały nie tylko Bliskiego Wschodu, ale i Azji – szeroko rozumianej, jak i Europy (w tym również konflikty dyplomatyczne), dlatego eksperci z różnych programów Centrum Inicjatyw Międzynarodowych często poruszali tę tematykę:

Ciemną stroną współczesnych konfliktów zbrojnych są kryzysy humanitarne – o czym również mogliście przeczytać na naszym blogu:

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo międzynarodowe to nie tylko konflikty i ich zażeganie. Nasi eksperci wielokrotnie pisali na tematy powiązane z bezpieczeństwem w różnych regionach świata. Do tej tematyki zaliczyć też możemy artykuły dotyczące rozwoju przemysłu zbrojeniowego autorstwa Kamila Mazurka.

Azja

USA

Europa

Sektor zbrojeniowy (autor K. Mazurek)

Ekonomia

Pisząc o najważniejszych wydarzeniach minionego roku nie sposób pominąć ich najistotniejszego czynnika – pieniędzy. Stwierdzenie, że to interesy ekonomiczne stanowią jeden z najistotniejszych motywów wszelkich działań na arenie międzynarodowej nie jest niczym nowym. W 2012 pisaliśmy między innymi o kryzysie i jego wpływie na państwa europejskie, o relacjach gospodarczych pomiędzy poszczególnymi państwami i o kwestiach energetycznych.

Kryzys

Energia

Relacje gospodarcze

Konferencje

Rok 2012 był dla członków i sympatyków CIM czasem aktywnego udziału w konferencjach dotyczących tematyki międzynarodowej, zarówno w Polsce, jak i w innych państwach. Nasi reprezentanci nie tylko uczestniczyli i współorganizowali debaty, konferencje i dyskusje, ale również dostarczali nam relacji i podsumowań, które mogliście przeczytać na blogu.

W lutym Paweł Bieńkowski, ówczesny koordynator Programu Azjatyckiego i CIMowy ekspert ds. Azji uczestniczył w konferencji EU-China Youth Policy Dialogue on Urbanisation, Social Policies and EU-China Relations, która odbyła się w Chengdu w Chinach. W swoim artykule zwraca on uwagę na to, jak młodzież patrzy na trudne relacje europejsko – chińskie i istotne kwestie leżące u źródeł tej współpracy. Kolejnym wydarzeniem, z zakresu współpracy EU-Chiny była konferencja EU-China Youth Policy Dialogue, która odbyła się w marcu w Brukseli. Naszym reprezentantem na niej była Anita Sęk.

Agora XXI wieku to autorski projekt Rafała Billa, organizowany we współpracy z KSSM UJ. W jej ramach odbyły się dwie debaty: “Neoliberalizm ekonomiczny i jego zbliżający się koniec” (marzec) oraz  “Niewidzialny wróg czy aktywny uczestnik – jaki jest charakter współczesnego państwa?” (maj). Relacje z obu dostępne są na naszym blogu.

Rafał Bill reprezentował CIM również na konferencji “Ile kosztuje niezależność w polityce europejskiej” zorganizowanej w kwietniu przez Ośrodek Myśli Politycznej. Jego uwagi do wystąpień panelistów dostępne są w relacji z debaty.

O rozwoju nauk politycznych w Polsce i problemach związanych z brakiem odpowiednio przygotowanej kadry i pomocy naukowych, po udziale w Forum Młodych Politologów pisał w maju Tomasz Pawłuszko.

W czerwcu CIM znów zawitał w Brukseli na konferencji  I WANT A JOB AND I WANT IT NOW! organizowanej przez Grupę S&D w Parlamencie Europejskim. Nasza wysłanniczka – M. Marcinkowska opisała problemy na rynku pracy, na jakie zwracają uwagę młodzi przedstawiciele z różnych krajów Unii oraz przedstawione pomysły na ich rozwiązanie.

W lipcu Aleksandra Szumilas uczestniczyła w Model NATO Youth Summit, organizowanym w brukselskiej siedzibie organizacji. Obszerna relacja z wydarzenia również znalazła się na blogu.

Sierpniowa Warsaw East European Conference 2012  “Old and New. Past, Present and Future of the Post-Communist World”, byłą doskonałą okazją dla Anity Sęk do zaobserwowania jak świat zachodni postrzega Rosję i zachodzące w niej przemiany. A październikowy wykład Bronisława Komorowskiego w College of Europe w Brugii pozwolił mi na  ocenę tego jak Polska postrzega świat zachodni, kryzys ekonomiczny i integrację europejską.

Jesień w CIM to intensywne przygotowania do organizowanego przez nas Weimar Youth Forum 2012. W  ramach projektu uczestniczyliśmy w wielu wydarzeniach organizowanych zarówno przez naszych polskich, jak i zagranicznych partnerów. Na blogu opisujemy najciekawsze z nich, takie jak Internes Kreativ Koloquium w Hannowerze czy wręczenie Nagrody im. Adama Mickiewicza, na których reprezentowała nas Aleksandra Radziwoń. Relację z tegorocznego forum napisała Aleksandra Szumilas.

Rok zakończyliśmy debatą “Stracona dekada?” – Polityka bezpieczeństwa USA wobec ‘globalnych obszarów niestabilności’ współorganizowaną z Kołem Doktorantów (WDiNP UW) “Bezpieczeństwo Międzynarodowe”.

***

Pozostaje nam jedynie życzyć sobie by Nowy Rok był równie aktywny i obfitujący w ciekawe wydarzenia, a Wam drodzy czytelnicy, by nie opuszczała Was ciekawość świata! (: