Europa Europa Zachodnia Społeczeństwo

Szczepienia przeciwko COVID-19: Niemcy

JOANNA TOŁCZYK

Pandemia w Niemczech

Pandemia koronawirusa SARS-COV-2 jest wyzwaniem na skalę globalną. Europejskie państwa również się z nią borykają i to zarówno w wymiarze zdrowotnym i sanitarnym, jak i ekonomicznym.

Według wyliczeń Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) konsumenci w Niemczech wydali w roku pandemii średnio o co najmniej 1250 euro mniej na konsumpcję prywatną niż w roku przed kryzysem, co odpowiada spadkowi sumy wydatków konsumenckich o 116 mld euro. Szczególnie zmalał popyt na trwalsze dobra konsumpcyjne, takie jak odzież czy buty.

Najbardziej dotkliwe są jednak skutki demograficzne i zdrowotne. Według danych Robert Koch Institut (stan na 26.04.2021 r.) w Niemczech zarejestrowano już prawie 3,3 mln przypadków zachorowań na Covid-19 i 81,6 tys. zgonów. 


Szczepienia

Monitorowanie wskaźników szczepień przeciwko COVID-19 oraz nastawienia społeczeństwa do programu szczepień prowadzone jest w Niemczech od stycznia 2021 roku. Według badania przeprowadzonego na początku marca (8-10 marca 2021 r.) 17% osób zostało już zaszczepionych przeciwko COVID-19 co najmniej jedną dawką szczepionki, a 5,3%  – dwiema.

Rządowe dane z kwietnia (26 kwietnia 2021 r.) pokazują stopniowy wzrost wśród osób zaszczepionych. Dwiema dawkami zaszczepiono już bowiem 7,3% społeczeństwa, a ok. 23,9% otrzymało przynajmniej jedną dawkę. Ogólnie do tego dnia podano prawie 26 mln dawek szczepionki.

Badanie z marca pokazało też, że Niemcy mają pozytywne nastawienie wobec szczepień przeciwko COVID-19. Odsetek osób, które „zdecydowanie nie chcą się szczepić” wynosi jedynie 4,4%, a aż 72,6% ankietowanych twierdzi, że „zdecydowanie muszą się zaszczepić”. Gotowość respondentów do zaszczepienia się szczepionką mRNA (PfizerBioNTech, Moderna) jest znacznie wyższa niż gotowość zaszczepienia się wektorową szczepionką Vaxzevria (AstraZeneca). Warto też zauważyć, że na chęć zaszczepienia się szczepionką Vaxzevria nie wpływa wiek respondentów. Ogólnie zaufanie do bezpieczeństwa szczepień pozostaje w Niemczech na wysokim poziomie.

Znoszenie obostrzeń?

23 kwietnia 2021 r. Federalny Minister Zdrowia Jens Spahn  powiedział na konferencji prasowej, że Niemcy jako kraj znajdują się w trudnej sytuacji i że obecnie na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest ponad 5000 pacjentów. Podkreślił też, że takie obłożenie szpitali stanowi duże obciążenie dla personelu medycznego i zalecił dalsze ograniczanie kontaktów społecznych, co pozostaje „najbardziej skutecznym środkiem” opanowywania pandemii.

W społeczeństwie niemieckim narasta jednak chęć powrotu do życia „sprzed pandemii” i zniesienia niektórych obostrzeń, zwłaszcza dla ludzi, którzy już się zaszczepili. W związku z tym, przed zaplanowanym na 26 kwietnia szczytem rządu federalnego i rządów krajów związkowych poświęconemu szczepieniom przeciw Covid-19, stowarzyszenia lekarzy i politycy domagali się, aby obostrzenia zmniejszyć lub znieść, przywracając zaszczepionym osobom podstawowe prawa [takie jak np. wspólne posiłki i przyjmowanie gości dla zaszczepionych mieszkańców domów opieki lub możliwość skorzystania z sektora usługowego (sklepy, fryzjerzy, restauracje) bez konieczności okazywania negatywnego wyniku testu]. Politycy opozycji (Partia Zielonych) domagali się także wydania wszystkich zapasów szczepionki, by zapobiec marnotrawstwu i przyspieszyć proces szczepień.

W rezultacie szczytu Angela Merkel ponowiła zapewnienia, że od czerwca rejestracje na szczepienia będą otwarte dla ogółu społeczeństwa niezależnie od wieku, i że chce umożliwić wszystkim chętnym zaszczepienie się do końca lata. Zapowiedziała też, że rząd będzie pracował nad wprowadzeniem ułatwień w codziennym życiu dla osób już zaszczepionych.

***

W Niemczech od kilku miesięcy działa aplikacja na telefony komórkowe, której zadaniem jest ostrzegania o osobach zakażonych. Ma ona obecnie ponad 27 milionów użytkowników i wydaje się być w miarę skutecznym narzędziem w walce z pandemią. Wkrótce działanie aplikacji ma być rozszerzone i poza wynikami tzw. „szybkich testów” będzie można tam przechowywać także świadectwo szczepień. Można przewidywać, że ułatwi to życie codzienne osobom już zaszczepionym, nie pozwoli jednak na całkowite zniesienie obostrzeń w najbliższym czasie.

Warto też podkreślić, że w porównaniu do państw sąsiednich Niemcy dobrze radzą sobie z pandemią, a postępy w szczepieniu społeczeństwa są na poziomie średniej unijnej. Sąsiednia Francja zarejestrowała już ponad 5,5 mln przypadków koronawirusa i ponad 103 tysiące zgonów z nim związanych (przy znacznie mniejszej liczbie populacji), a Polska (ponad 2 razy mniejsza populacja kraju) ma o niecałe 0,5 mln zarejestrowanych przypadków i o niecałe 20 tys. zgonów mniej.
W przypadku szczepień Niemcy choć nie plasują się w czołówce UE, to utrzymują tempo na podobnym poziomie co kraje sąsiednie, w tym Francja (ok. 20% populacji – jedna dawka, 7% – dwie dawki) i Polska (ok. 20% populacji – pierwsza dawka, ok. 6,8% – dwie dawki).


Zdjęcie użyte w nagłówku: Daniel Schludi on Unsplash;

Grafika użyta w nagłówku: Strona rządowa Niemiec, Public domain


 Przeczytaj też:

J. Graca, Szczepienia przeciwko COVID-19: Wielka Brytania

J. Graca, Szczepienia przeciwko COVID-19: Stany Zjednoczone 

B. Marcinkowska, Szczepienia przeciwko COVID-19: Francja

P. Wojciechowska, Szczepienia przeciwko COVID-19: Włochy

A. Biernacka-Rygiel, Szczepienia przeciwko COVID-19: Grecja i Cypr