Ameryka Azja Bezpieczeństwo Bliski Wschód CIM poleca Dyplomacja Europa

Rok pod znakiem kryzysu(ów) w Unii

BARBARA MARCINKOWSKA, Redaktor Naczelna

Co roku w okresie świąteczno-noworocznym, korzystając z pełnionej przeze mnie funkcji redaktora naczelnego Bloga CIM, staram się Wam przybliżyć, Drodzy Czytelnicy, czym żyła Polska, Europa i świat w mijającym roku kalendarzowym. Ciekawych i ważnych wydarzeń z zakresu spraw międzynarodowych jest nieustannie dużo, dlatego naszym autorom i ekspertom nie brakuje tematów do analiz i artykułów (w tym roku opublikowaliśmy ich aż 86 – średnio 7 artykułów na miesiąc, w których starają się wypełniać misję Centrum Inicjatyw Międzynarodowych – przybliżać świat, właśnie Wam, Drodzy Czytelnicy.

A czym charakteryzował się rok 2015? Na pewno rozlicznymi kryzysami w Unii Europejskiej. Do naszych słowników na stałe weszły już takie pojęcia, jak Grexit, Brexit, czy kryzys imigracyjny/ uchodźczy.

Sytuację w Grecji śledziliśmy od początku roku, zastanawiając się, czy i na jakich warunkach pozostanie ona w Unii Europejskiej. Grexit był w mediach tematem numer jeden przez wiele miesięcy, a dla nas śledziła go Anna Biernacka Rygiel:

wspierana przez Sylwię Ławrynowicz (Niemcy: Niestraszny nam Grexit) i Joannę Tołczyk (Niemcy zniecierpliwieni postawą Grecji).

O groźbie Brexitu i innych problemach na linii Wielka Brytania – Unia Europejska, pisała Aleksandra Radziwoń:

Dużo miejsca poświęciliśmy największemu kryzysowi ostatnich lat – kryzysowi migracyjnemu w Unii Europejskiej.  Nasi autorzy starali się przedstawić problem wielowymiarowo, ukazując różne aspekty, problemy i stanowiska:

Kryzys migracyjny w Europie wiąże się również z dwoma innymi zagadnieniami – wzrostem poparcia dla ruchów anty-imigracyjnych (R. SmentekPEGIDA – „gorący kartofel” Angeli Merkel) i populistycznych partii eurosceptycznych (B. MarcinkowskaFrancja: (Nie)straszna nam prawicaEurosceptycy zwierają szyki; Francja: ostatni plebiscyt popularności przed wyborami prezydenckimi6:0 – wybory regionalne we FrancjiM. MakowskaPopuliści w natarciu) oraz z zagrożeniem terrorystycznym i utratą poczucia bezpieczeństwa w Europie, o czym pisały m.in.: Marta Makowska (Europa i islam – czyli o zderzeniu ze skomplikowaną rzeczywistością), Karolina Libront (Zamachy terrorystyczne w Paryżu: możliwe reakcje w ramach NATO) i Barbara Marcinkowska (Francja: To jest wojna!).

Pisząc o zamachach terrorystycznych, nie sposób ominąć omówienia ich źródeł, w tym wzrostu potęgi Państwa Islamskiego. O zagrożeniach z tym związanych, pisaliśmy wielokrotnie w tym roku, m.in.:

Przykładając dużą wagę do problemów w południowym sąsiedztwie Unii Europejskiej, nie zapomnieliśmy o tych w sąsiedztwie wschodnim. I tak, zarówno Rosja, jak i Ukraina czy Białoruś, były obecne na naszym blogu w 2015 roku:

Ukraina

Rosja

Białoruś

Mołdawia:

Bardzo dużo uwagi poświęciliśmy w tym roku Turcji i odbywającym się tam wyborom, które Karol Wasilewski śledził dla nas na bieżąco:

W 2015 roku na naszym blogu pojawiały się też tematy związane z innymi regionami świata:

Azja

Ameryka Łacińska

Ameryka Północna

Na blogu pojawiły się również teksty autorstwa Quentina Genarda związane z COP 21 (European climate and energy policies up to 2020: an unexpected journeyCOP21: What is it all about?) i Joanny Tołczyk ukazujące niemieckie reakcje na wybory prezydenckie i parlamentarne w Polsce (Niemieccy komentatorzy o polskich wyborachNiemieckie reakcje na wyniki wyborów w Polsce).

Dziękujemy Wam za to, że czytaliście nas w 2015 roku i w latach poprzednich. Mamy nadzieję, że zostaniecie z nami na dłużej. To dla Was analizujemy sytuację na świecie i o niej piszemy, i to dzięki Wam mamy motywację by robić to dalej.

Dziś, w imieniu redakcji i autorów Bloga CIM, życzy Wam, Drodzy Czytelnicy, szampańskiej zabawy i Szczęśliwego Nowego Roku! Do zobaczenia w 2016!


Barbara Marcinkowska – Expert on France & European Union w Centre for International Initiatives

Redaktor naczelna bloga CIM. Absolwentka Instytutu Stosunków Międzynarodowych UW i College of Europe w Brugii (Belgia); stypendystka programu Erasmus na Institut d’Etudes Politiques (SciencesPo) w Paryżu; stażystka w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w Ambasadzie RP w Paryżu i w Parlamencie Europejskim. Wieloletni współpracownik Międzynarodowego Przeglądu Politycznego i Instytutu Sobieskiego w Warszawie. Obecnie pracuje w Brukseli.


Przeczytaj też:

B. Marcinkowska, Przybliżamy świat?

B. Marcinkowska, Pokłosie Arabskiej Wiosny, niezdecydowana Ukraina, europejskie problemy z imigrantami i zmiany w polskiej dyplomacji – czyli czym nas zaskoczył 2013 rok

B. Marcinkowska, 2012 – rok konfliktów, wyborów i zmian

A. Sęk, CII Past and Future: The Sky is the Limit!