Ameryka Ameryka Łacińska Społeczeństwo Wybory

Wybory w Argentynie – oznaka zmian w Ameryce Łacińskiej?

MAŁGORZATA NOWAK*

W ostatnią niedzielę (22 listopada 2015 r.) Liberał Mauricio Macri został nowym prezydentem Argentyny po wygranej z peronistą Danielem Sciolim, i to dzięki niecałym 3% głosów w II turze wyborów. To różnica nieco ponad 700 000 głosów w państwie liczącym ponad 32 miliony obywateli uprawnionych do głosowania. Wybory przebiegły spokojnie, mimo wcześniejszej intensywnej i agresywnej kampanii obu kandydatów. Za zapewnienie bezpieczeństwa w ponad 13 000 lokali wyborczych odpowiedzialnych było 100 tys. członków sił zbrojnych, policji i innych oddziałów służb bezpieczeństwa.

10 grudnia br., gdy nowy prezydent przejmie władzę, zakończy się trwający 12 lat okres rządów Kirchnerów w Argentynie (Néstor Kirchner 2003-2007 i jego żona, Cristina Fernández de Kirchner 2007-2015). Należy jednak pamiętać, że Macri nie ma poparcia większości w Senacie i Kongresie, w związku z czym jego rządy nie obejdą się bez dużych negocjacji.

Mauricio Macri ma 56 lat, z wykształcenia jest inżynierem i do tej pory sprawował urząd burmistrza Buenos Aires. Jest synem włoskiego emigranta, który przybył do Argentyny w wieku 18 lat i stał się tu milionerem. Jak powiedział nowy prezydent: „Nasi dziadkowie i ojcowie przepłynęli ocean, szukając nowych możliwości, nie wiedząc, co ich spotka. Teraz nam przychodzi kontynuować ich sposób myślenia i postępowania”.

Niedzielne wybory bez wątpienia są wyrazem wyraźnej zmiany w Argentynie, kraju z długą i burzliwą historią polityczną. Ostatnie lata pokazały, że rządy Kirchnerów zwracały się coraz bardziej w stronę lewicy – pamiętać należy o polityce gospodarczej z przypadkami protekcjonizmu, mającego na celu wsparcie lokalnego przemysłu, czy o ścisłej kontroli transakcji walutowych. Macri zapewnia, że wie, z jakimi problemami musi się zmierzyć, i że nie jest możliwa radykalna zmiana polityki o 180 stopni. Reformy planuje wprowadzać powoli i w porozumieniu ze związkami zawodowymi. W ten sposób Argentyna wchodzi w nowy etap rządów niesympatyzujących z peronizmem i radykalizmem, które dominowały w polityce kraju przez ostatnie 70 lat.

Reakcje na zwycięstwo Macriego

Po niedzielnych wyborach w Argentynie nie ustają komentarze. Społeczeństwo jak zawsze jest podzielone, w tym przypadku szczególnie silnie, ze względu na jedynie 3% przewagę  Mauricia Macriego.

Połowa Argentyńczyków była za zmianą, należy jednak pamiętać, że niewiele mniej obywateli chciało ciągłości rządów lewicy i peronizmu. Jest to też jeden z głównych motywów pojawiających się w komentarzach do niedzielnych wyborów. Przed Macrim niezwykle trudne zadanie pokazania, że rzeczywiście chce „pomóc każdemu Argentyńczykowi znaleźć swoją drogę do rozwoju”.

To, czego najbardziej obawiają się przeciwnicy nowego prezydenta, to jego pochodzenie z rodziny, która wzbogaciła się w nie do końca jasnych okolicznościach i jej dawnych związków z wojskiem oraz zakończenie ery Kirchnerów, którzy bądź co bądź stawiali na piedestale potrzeby najbardziej potrzebujących grup społecznych.

Jeśli chodzi o reakcje liderów politycznych Ameryki Łacińskiej, większość z nich gratuluje nowemu prezydentowi zwycięstwa w Argentynie. Prezydent Kolumbii, Juan Manuel Santos umieścił gratulacje na swoim Twitterze i dodał, że Macri może liczyć na jego wsparcie. Na tym samym portalu Horacio Cartes, prezydent Paragwaju, pogratulował Argentyńnczykom, że w niedzielę potwierdzili swój związek z demokracją.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Meksyku wyraziło chęć kontynuowania doskonałych stosunków przyjaźni i współpracy, które łączą oba kraje. Także były prezydent Chile, Sebastián Piñera, wyraził swoją radość, pisząc, że Macri daje nowe nadzieje na to, że Argentyna pokona długi okres zastoju, w którym znajdowała się w ostatnich latach. W podobnym tonie wypowiedział się Guillermo Lasso, przywódca opozycji w ekwadorskim parlamencie: „Wiatr wolności wieje z południa, to znak zmian w Ameryce Łacińskiej”.


* Artykuł został pierwotnie opublikowany na portalu Iberoameryka.com


Źródła:
http://internacional.elpais.com/internacional/2015/11/22/argentina/1448224098_588686.html
http://internacional.elpais.com/internacional/2015/11/24/argentina/1448376449_152369.html
http://eldia.es/agencias/8419981-ARGENTINA-ELECCIONES-Resumen-reacciones-Lideres-conservadores-America-felicitan-Macri-triunfo-Argentina
http://cnnespanol.cnn.com/2015/11/22/los-argentinos-eligen-en-segunda-vuelta-a-su-proximo-presidente/#0


Małgorzata Nowak –Autorka portalu Iberoameryka.com. Absolwentka psychologii i studentka Iberystyki na Uniwersytecie Warszawskim. Jej fascynacja językiem hiszpańskim zaczęła się trzy lata temu, na Erazmusie w Sevilli. Obecnie w ramach wymiany studenckiej przebywa w Las Palmas de Gran Canaria, w ubiegłym roku odbyła praktyki w Biurze Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu w Vigo. Jej największą pasją są podróże i poznawanie nowych osób.