Europa UE

Kim są ambasadorowie karier UE?

ANNA BIERNACKA-RYGIEL

Wywiad przeprowadzony z Agnieszką Zakrzewską, Ambasadorką Karier UE w Polsce. Agnieszka jest studentką Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego, członkiem Team Europe[1], a od ponad roku sprawuje funkcję Ambasadorki Karier UE w Polsce. Zawodowo interesuje się Public Relations, komunikacją społeczną oraz negocjacjami w środowisku międzynarodowym.

Od kiedy pełnisz rolę Ambasadora Karier UE?

Rolę Ambasadora pełnię od października 2013 roku. Jest to już moja druga kadencja na tym stanowisku.

 „Ambasadorowie Karier UE” jest to program, który został zainicjowany w roku 2010 przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). Ma on na celu zachęcić studentów do podjęcia pracy zawodowej w instytucjach unijnych. “Ambasadorowie” są siecią przeszkolonych przez EPSO studentów pełniących rolę osób kontaktowych na poszczególnych uczelniach. Aktywnie promują możliwości pracy w instytucjach UE, udzielają informacji zainteresowanym studentom oraz młodym absolwentom, a także organizują spotkania z urzędnikami UE i lokalnie reprezentują EPSO, również za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W pierwszej edycji EU Careers Ambassadors wzięło udział 23 studentów, w drugiej ponad 40 przedstawicieli krajów członkowskich UE. W roku akademickim 2012/13 odbyła się trzecia edycja programu ambasadorskiego z udziałem 52 przedstawicieli europejskich uczelni, w tym reprezentantów Uniwersytetu Gdańskiego i Warszawskiego. Obecnie w programie biorą udział Uniwersytety ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej[2].

Skąd dowiedziałaś się o możliwości bycia Ambasadorem Karier UE?

O możliwości bycia Ambasadorem EU Careers dowiedziałam poprzez stronę Biura Karier Uniwersytetu Warszawskiego, które współpracuje z EPSO w ramach tego programu. Znalazłam na niej ofertę z informacją o aplikacjach na Ambasadora EU Careers. Od razu wiedziałam, że to coś dla mnie. Zaaplikowałam i… udało się! Do dziś pamiętam jak się ucieszyłam, kiedy dostałam wiadomość z Brukseli, że wybrana zostałam właśnie ja.

Jesteś pierwszym w Polsce Ambasadorem Karier UE?

Nie. Program Ambasadorów Karier UE jest obecny w Polsce od 2011 roku. Początkowo przez 2 lata był w Polsce tylko jeden Ambasador z Warszawy. W tamtym roku współpracowałam z Ambasadorką Karier z Gdańska. W tym roku jestem jedynym Ambasadorem w Polsce, ale dzięki sieci kontaktów, która została stworzona, docieram z wiadomością o zatrudnieniu w instytucjach UE do osób nie tylko z Warszawy.

Jak wyglądała rekrutacja?

Funkcję Ambasadora Karier sprawuje się przez rok. Agnieszka aby zostać Ambasadorką na kolejną kadencję musiała ponownie wziąć udział w całej rekrutacji. W tym roku rekrutacja odbywała się w maju.

Rekrutacja była dwustopniowa – na początku należało wysłać aplikację w formie CV i motywacji – już na tym etapie trzeba było odpowiedzieć na kilka pytań m.in. jakie ma się pomysły na promocję EU Careers i jakimi kanałami najlepiej dotrzeć do wybranych grup docelowych. Drugi etapem była rozmowa video. Sprawdzano głównie umiejętności miękkie, a pytania były podobne do takich, które pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych – na każde pytanie był limit czasu ok. 2 minut i nie można go było przekroczyć. Taka technika rekrutacyjna dała możliwość „przepytania kandydata” bez konieczności jechania do Brukseli na spotkanie z pracownikami EPSO.

Kandydat podczas drugiego etapu rekrutacji odpowiada na pytania nagrane na wideo. Wywiad trwa 20 minut. W tegorocznej edycji osobą przeprowadzającą wywiad był David Bearfield, Dyrektor EPSO. Następnie wideo jest weryfikowane w Brukseli przez pracowników EPSO.

Dlaczego zdecydowałaś się zostać Ambasadorem Karier UE?

Powodów miałam kilka. Po pierwsze zawsze interesowałam się Unią Europejską i myślałam od dawna o pracy w strukturach unijnych.  Co więcej, miałam już pewne doświadczenie w kreowaniu wizerunku pracodawcy (czyli tym, czym głównie zajmuje się Ambasador), dlatego było mi ?łatwiej odpowiedzieć na pytania w aplikacji. Wreszcie – przystępując do rekrutacji stwierdziłam, że rola Ambasadora jest bardzo potrzebna, ponieważ Polacy często nie wierzą w to, że praca w instytucjach unijnych jest w zasięgu ich ręki, a wystarczy, że popracują nad odpowiednimi kompetencjami i będą ćwiczyć zdawanie testów, które są częścią rekrutacji – zatrudnienie w strukturach Unii Europejskiej stanie się wtedy faktem.  Po pierwszym roku widzę, że moja praca ma sens, a  to daje mi jeszcze większą mobilizację do działania.

Kto jest Twoim “pracodawcą”?

Ambasadorowie EU Careers to program stworzony przez Europejski Urząd Doboru Kadr (EPSO). To oni odpowiedzialni są za wyznaczanie głównych celów i wytycznych naszej pracy. Jednak sam Ambasador EU Careers ma możliwość wykazania się również swoją kreatywnością oraz umiejętnościami. Tak naprawdę w dużej mierze sama tworzą dużą część strategii i plan działania.

Czy Ambasadorowie EU Careers w każdym kraju członkowskim[3] działają w ten sam sposób?

Każdy z Ambasadorów w poszczególnych krajach członkowskich ma trochę inne środowisko pracy, promując zatrudnienie w instytucjach unijnych. Działamy we wszystkich 28 państwach członkowskich. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak motywacja do podjęcia pracy w instytucjach, czy dobór odpowiedniej strategii komunikacyjnej, aby dotrzeć do zróżnicowanych grup docelowych. W Polsce np. ze studentami i młodymi absolwentami komunikujemy się głównie za pomocą mediów społecznościowych, dla innych grup wiekowych ulotki mogą być dobrym pomysłem.

Trzeba pamiętać też, że marka EU Careers jest stosunkowa nowa na rynku pracy, ale z roku na rok coraz bardziej rozpoznawalna zarówno w Polsce, jak i w innych krajach członkowskich.

Pomiędzy samymi Ambasadorami jest też wymiana wiedzy –  dzielimy się naszymi spostrzeżeniami, mówimy o dobrych praktykach, a także informujemy siebie nawzajem o ciekawych wydarzeniach, na które warto zwrócić uwagę – takich jak np. Global Careers Fair, dzięki któremu mogliśmy się dowiedzieć o możliwościach zatrudnienia w sektorze publicznym na całym świecie.

Nasze wszelakie działania nadzoruje EPSO – raportujemy im to, co robimy i uzgadniamy wszystkie ważne kwestie. Możemy liczyć na ich pomoc nie tylko w kwestiach merytorycznych, ale też np. w zakresie dostarczenia materiałów marketingowych, czy też praktycznych – jak prowadzić fanpage na Facebooku.

Ambasadorowie wymieniają się doświadczeniami między sobą. Komunikują się głównie za pomocą internetu. Organizują burze mózgów na Skype, korzystają z FB, gdzie mają swoją grupę. Ponadto byli Ambasadorowie EU Careers służą „młodszym” kolegom i koleżankom radą zarówno i za pośrednictwem mediów społecznościowych, jak i list mailingowych.

Czy dzięki tej funkcji możesz uczestniczyć w szkoleniach organizowanych wewnątrz instytucji UE?

Ambasadorowie mają osobne, specjalne warsztaty online tzw. Master Classes, które przygotowywane są przez EPSO i dostosowane do naszych potrzeb w obszarze szkoleń. Co roku dla Ambasadorów organizowane jest także spotkanie wdrożeniowe na początku października, gdzie odbywają się warsztaty oraz tzw. speed dating z pracownikami różnych instytucji i agencji, żebyśmy mogli z pierwszej ręki poznać specyfikę pracy w różnych miejscach.

Jakie profity daje Tobie osobiście pełnienie funkcji Ambasadora karier UE?

Bycie Ambasadorem EU Careers to naturalnie możliwość rozwoju, doskonalenia swoich kompetencji, ale przede wszystkim pełnienie tej funkcji to szansa na poznanie wielu fantastycznych i inspirujących osób.  Daje to motywację do pracy nad sobą. Dzięki EU Careers postanowiłam m.in. zgłębić swoją wiedzę w zakresie marketingu, a niedawno podjęłam decyzję o rozpoczęciu nauki francuskiego.  Tym, co lubię najbardziej w  tej funkcji jest jednak różnorodność działań.

Co składa się na różnorodność, o której wspomniałaś?

Jako Ambasador mam za zadanie promować pracę w instytucjach unijnych.  Organizuję spotkania, na których za pomocą prezentacji czy sesji Q&A  wyjaśniam w jaki sposób wygląda procedura selekcyjna EPSO oraz jakie są możliwości zatrudnienia w strukturach Unii Europejskiej, informuję studentów o możliwościach staży w instytucjach UE, które często są takim pierwszym krokiem, aby poznać instytucje od kuchni i zdecydować się czy taka specyfika pracy nam odpowiada. Współpracuję z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce – w tym momencie jesteśmy zaangażowani w drugą edycję  Projektu: Praca[4] . Moje działania wspiera również Biuro Dyrektora Politycznego Ministerstwa Spraw Zagranicznych[5]. Bardzo dużo wydarzeń odbywa się w Ośrodku Debaty Międzynarodowej. Ponadto w tym roku zaczęłam współpracę z Regionalnymi Ośrodkami Debaty Międzynarodowej[6]. Pracując wspólnie docieramy do szerszego grona osób, a to jest kluczowe.

27 listopada 2014 r. o godz. 17:00 w ODM odbędzie  się spotkanie pt. „Staże w instytucjach Unii Europejskiej”.

Oprócz tego uczestniczę również w wielu konferencjach i spotkaniach związanych z tematyką unijną,  prowadzę fanpage na Facebooku – EU Careers Warsaw, udzielam wywiadów – można było mnie usłyszeć chociażby na antenie radiowej Czwórki czy też Radia Kampus.

Ważny jest dla mnie kontakt ze studentami. To jedna z kluczowych grup docelowych, dlatego odwiedzam uniwersytety (od wiosny tego roku również te poza Warszawą), współpracuję z organizacjami studenckimi takimi jak AEGEE, NZS czy ELSA i kołami naukowymi wśród których jest np. Koło Młodych Dyplomatów na UW.

Jaka osoba powinna Twoim zdaniem pełnić tę rolę?

Osoba, która posiada odpowiednie kompetencje miękkie m.in.  radzi sobie z prowadzeniem prezentacji, ma umiejętność uczenia się, pracowania w grupie, nawiązywania kontaktów, ma motywację do działania. Taka, która jest otwarta na świat i ma w sobie dużo energii.

Komu poleciłabyś tę funkcję?

Poleciłabym tę funkcję osobom, które lubią środowisko międzynarodowe, chcą się rozwijać w wielu obszarach (m.in. w dziedzinach marketingu i komunikacji), poznawać ciekawych ludzi i tym, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej. Osobom gotowym na „bigger challenge[7], o którym można przeczytać w materiałach EPSO. Oczywiście wielkim plusem jest, gdy osoba jest zainteresowana samą pracą w instytucjach unijnych. Wtedy naturalnie motywacja do przeprowadzania działań jest większa.

Czy zamierzasz swoją przyszłą karierę zawodową związać z instytucjami UE?

Tak. Interesująca praca pełna wyzwań w międzynarodowym środowisku, możliwość rozwoju i nauki języków obcych oraz mobilność w czasie  kariery zawodowej to zdecydowanie coś dla mnie.

Dziękuję za rozmowę. 

Rozmawiała Anna Biernacka-Rygiel


[1] Sieć około 550 ekspertów do spraw europejskich, funkcjonujących niemalże w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej, która stanowi integralną część systemu informowania obywateli o pracy instytucji unijnych, unijnym prawie oraz wszelkich innych zagadnieniach dotyczących funkcjonowania Unii Europejskiej.

Więcej na http://ec.europa.eu/polska/information/network/team_europe/

[2] Lista Uniwersytetów biorących udział w programie Ambasadorowie Karier UE: http://europa.eu/epso/doc/participatinguniversities.pdf;
[3] Więcej na temat Ambasadorów Karier UE z poszczególnych państw członkowskich: http://europa.eu/epso/ambassadors/success/success;
[4]Od października do grudnia będziemy realizować warsztaty dla studentów na kilkunastu uczelniach w Polsce. Młode osoby dowiedzą się na nich m.in. jak: aktywnie szukać pracy, przygotować dokumenty aplikacyjne, dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej i zrobić odpowiednie wrażenie na pracodawcy. Więcej na: http://wyborcza.pl/1,132486,14705427,Warsztaty_czas_zaczac__Projekt__praca_zaprasza;
[5] Ośrodek Debaty Międzynarodowej działa w ramach Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej  MSZ.  Podstawowym zadaniem ODM jest działanie na rzecz poszerzania i kształtowania wiedzy obywateli na temat polskiej polityki zagranicznej (w tym spraw europejskich) oraz włączania obywateli i poszczególnych grup społecznych w debatę na temat kierunków rozwoju tej polityki. Dotychczasowe inicjatywy informacyjno-edukacyjne CIE są kontynuowane, jednak ich zakres merytoryczny jest poszerzony, wychodząc poza tematykę związaną z integracją europejską i członkostwem Polski w UE. Ponadto ODM podejmie się realizacji nowych inicjatyw związanych z aktualnymi priorytetami polskiej polityki zagranicznej. Więcej na: http://www.odm.gov.pl/;
[6] Przybliżenie obywatelom polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie kanałów współpracy pomiędzy MSZ, samorządem i organizacjami pozarządowymi będzie  głównym celem działalności Regionalnych Ośrodków Debaty Międzynarodowej wybranych w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych. Więcej na: http://www.odm.gov.pl/;
[7]Face a bigger challenge- główne hasło konkursów EPSO, więcej na: http://europa.eu/epso/doc/selection_procedure_en.pdf;


Anna Biernacka-Rygiel – Absolwentka politologii (specjalizacja zarządzanie europejskie) Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła podyplomowe prawo Unii Europejskiej oraz prawo międzynarodowe na Wydziale Prawa i Administracji UW. Doświadczenie zawodowe zdobyła w administracji państwowej oraz unijnej. Obecnie w trakcie pisania rozprawy doktorskiej na temat kształtowania się polityki turystycznej Unii Europejskiej. Członek Team Europe.


Przeczytaj też:

A. Biernacka-Rygiel, Jakie możliwości daje absolwentom UE?

A. Biernacka-Rygiel, Komisja Europejska od kuchni oczami praktyka (cz.1)

A. Biernacka-Rygiel, Komisja Europejska od kuchni oczami praktyka (cz.2)

A. Radziwoń, Pięć miesięcy w Bundestagu, czyli Międzynarodowe Stypendium Parlamentarne